Papieskie intencje modlitewne na czerwiec

Radio Watykańskie

Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych na całym świecie dwie intencje. Ogólną: „Aby wszystkie instytucje krajowe i międzynarodowe zobowiązały się do zapewnienia szacunku życiu ludzkiemu, od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Oraz misyjną: „Aby Kościoły w Azji, które są «małą owczarnią», otoczoną przez ludność niechrześcijańską, potrafiły głosić Ewangelię i dawać świadectwo radosnej przynależności do Chrystusa”.

Brak szacunku do życia to problem, do którego Benedykt XVI często powraca. W orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2007 r. przypomniał, że Kościół broni podstawowych praw każdego człowieka, w szczególności domagając się poszanowania życia W naszej społeczności bowiem „dokonuje się zagłady życia. Obok ofiar konfliktów zbrojnych, terroryzmu i różnorakich form przemocy są ofiary cichej śmierci, spowodowanej przez głód, przez aborcję, eksperymenty na embrionach i eutanazję”. To wszystko jest zagrożeniem pokoju. „Aborcja i eksperymenty na embrionach są bezpośrednim przeciwieństwem postawy otwarcia na drugiego, która jest konieczna do tworzenia trwałych, pokojowych relacji”.

Przemawiając 8 stycznia 2007 r. do korpusu dyplomatycznego Papież wskazał na budzące niepokój „nieustanne zamachy na życie – od jego poczęcia aż po naturalny kres”. Zwrócił uwagę, że „takich zamachów nie brakuje nawet w regionach, w których panuje tradycyjna kultura poszanowania życia”. Jako przykład przytoczył Afrykę, gdzie „podstępnie próbuje się banalizować aborcję”. Przejawy tego to Protokół z Maputo czy Plan Działania przyjęty przez ministrów zdrowia Unii Afrykańskiej. „Nasilają się też zagrożenia dla naturalnej struktury rodziny, której fundamentem jest małżeństwo mężczyzny i kobiety, oraz próby relatywizacji jej znaczenia poprzez przyznawanie takiego samego statusu innym, radykalnie odmiennym rodzajom związków. Wszystko to uwłacza rodzinie i przyczynia się do jej destabilizacji, przysłaniając jej specyfikę i jedyną w swoim rodzaju rolę społeczną” – powiedział Ojciec Święty.

„Do innych zamachów na życie dochodzi niekiedy pod pretekstem badań naukowych – dodał Benedykt XVI. – Szerzy się przekonanie, że nauka jest podporządkowana tylko takim prawom, jakie sama zechce sobie nadać, i że ograniczają ją jedynie jej własne możliwości. Przykładem takiego podejścia są próby uzasadniania klonowania istot ludzkich hipotetycznymi celami terapeutycznymi”.

W papieskiej intencji misyjnej modlimy się w czerwcu 2010 r. za chrześcijan Azji, będących mniejszością wśród wyznawców innych religii, aby mogli głosić im Ewangelię i dawać świadectwo Chrystusowi. W Azji żyje 60 proc. ludności świata. Chrześcijanie są tam nieliczni, z wyjątkiem Filipin i Timoru Wschodniego, gdzie mieszka połowa azjatyckich katolików. W innych krajach chrześcijanie żyją otoczeni większością złożoną głównie z buddystów, hinduistów czy muzułmanów. Jezus, choć urodzony na tym kontynencie, pozostaje Azjatom nieznany.

W cytowanym już przemówieniu do korpusu dyplomatycznego z 8 stycznia 2007 r. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w większości krajów Azji wspólnoty chrześcijańskie, choć małe, są żywotne. Słusznie oczekują, aby „pozwolono im żyć i działać w klimacie wolności religijnej. Jest to zarazem podstawowe prawo oraz warunek, aby mogły przyczyniać się do materialnego i duchowego postępu społeczeństwa oraz być czynnikiem spójności i zgodnego współżycia” – powiedział Papież do akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej dyplomatów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie intencje modlitewne na czerwiec
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.