Papieskie przesłanie na pogrzeb Havla

Papieskie przesłanie na pogrzeb Havla
(fot. EPA/MICHAL CIZEK)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Papieskie przesłanie na pogrzeb Václava Havla, spotkanie szefów dyplomacji Włoch i Watykanu to tylko niektóre z aktualności, od których rozpoczniemy nasz program. Powiemy też o echach wczorajszego przemówienia Benedykta XVI do Kurii Rzymskiej oraz o kondycji amerykańskiego kleru.

Na zakończenie nadamy rozmowę o. Pawła Teperskiego z o. Grzegorzem Romanowiczem o duchowej spuściźnie Sługi Bożego Serafina Kaszuby, apostoła Kościoła Milczenia.

[-polacco_2_20111223_204409.mp3-]

"Václav Havel z wielką odwagą bronił ludzkich praw, kiedy systematycznie odmawiano ich jego narodowi. Oddaję hołd jego dalekowzrocznemu przywództwu, z którym kształtował on nową demokrację po upadku poprzedniego reżimu" - napisał Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym po śmierci byłego prezydenta Czech. Papież zapewnił, że łączy się z uczestnikami pogrzebu, a w swej modlitwie dziękuje Bogu za wolność, którą Czesi mogą się dzisiaj cieszyć. Na Mszy pogrzebowej w praskiej katedrze papieski telegram przeczytał były nuncjusz w Czechosłowacji kard. Giovanni Coppa.

DEON.PL POLECA

Biciem wszystkich kościelnych dzwonów i minutą ciszy rozpoczęła się w dzisiejsze południe Msza pogrzebowa za prezydenta czechosłowackiego i czeskiego śp. Vaclava Havla. W praskiej katedrze Mszy św. przewodniczył abp Dominik Duka. Koncelebrowali wszyscy biskupi czescy i morawscy, były i obecny nuncjusz w Republice Czeskiej, a także przedstawiciele episkopatów niemieckiego i słowackiego.

Na początku Mszy były nuncjusz kard. Giovanni Coppa przeczytał list kondolencyjny Benedykta XVI, gdzie Papież nazywa zmarłego "wielkim wizjonerem i twórcą demokratycznego państwa". We Mszy uczestniczyli prezydenci, premierzy i przedstawiciele ponad 40 państw, a także Unii Europejskiej z José Manuelem Barroso i Jerzym Buzkiem. Aby liczni wierni mogli uczestniczyć w pogrzebie, wystawiono bilbordy transmitujące Mszę pogrzebową przed katedrą i na placu przed Hradem.

W homilii abp Duka przypomniał, że 22 lata temu, Vaclav Havel przyszedł do praskiej katedry, aby podziękować Bogu za wybór na prezydenta. Dzisiaj w tym samym miejscu, przy dźwiękach Requiem Antonina Dworzaka, ma miejsce jego państwowy pogrzeb. Arcybiskup dziękował śp. Vaclavovi Havlovi za wspólny czas, szczególnie za chwile z więzienia, kiedy pod pozorem gry w szachy z Havlem Duka mógł odprawiać Msze. Dziękował za słowa, które Havel mu posłał, nie mogąc już uczestniczyć w uroczystościach rocznicy Aksamitnej Rewolucji: "Święta Agnieszko, dziękujemy Ci za to, że Twoja ręka nas chroniła. Prosimy, miej ją wyciągniętą w pogotowiu, bo możliwe, że jeszcze będziemy jej potrzebować". Ordynariusz praski wyraził łączność z tymi wszystkimi, którzy w ciągu tego tygodnia wyrażali smutek, ale także wdzięczność śp. Vaclavowi Havlovi. Mszą w katedrze zakończył się pogrzeb państwowy Vaclava Havla. Po południu miało miejsce pożegnanie z najbliższą rodziną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie przesłanie na pogrzeb Havla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.