Papież do spowiedników o sakramencie pokuty

Papież do spowiedników o sakramencie pokuty (fot. Grzegorz Gałązka/DEON.pl)
Radio Watykańskie

Sakrament pokuty ma wartość pedagogiczną zarówno dla penitentów, jak i spowiadających się księży. Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się w Auli Błogosławieństw z 800 uczestnikami dorocznego kursu Penitencjarii Apostolskiej dla spowiedników.

Benedykt XVI wskazał im, że spowiadając kapłan jest nieraz świadkiem prawdziwych cudów nawrócenia. Nierzadko staje wobec rzeczywistych dramatów egzystencjalnych i duchowych, które nie znajdują odpowiedzi w ludzkich słowach, ale tylko w miłości Bożej.

Spowiednik może też wiele się nauczyć od penitentów prowadzących wzorowe życie duchowe. Równocześnie uświadamia sobie własną tożsamość kapłańską.

Wierni bowiem przychodzą do niego nie ze względu na jego ludzkie siły, ale dlatego, że jest kapłanem przebaczającego Boga. „A jaka jest wartość pedagogiczna sakramentu pokuty dla penitentów?” – zapytał dalej Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

„Z pewnością pojednanie sakramentalne jest jedną z chwil, kiedy osobista wolność i świadomość siebie są wezwane do wyrażenia się szczególnie wyraźnie – stwierdził Papież. – Może też dlatego w epoce relatywizmu i idącego za nim zmniejszenia świadomości samego siebie osłabia się również praktyka sakramentalna.

Rachunek sumienia ma dużą wartość pedagogiczną. Wychowuje, by patrzeć szczerze na swe życie, konfrontować je z prawdą Ewangelii i oceniać kategoriami nie tylko ludzkimi, ale zaczerpniętymi z Bożego Objawienia. Konfrontacja z Dekalogiem, z Błogosławieństwami, z przykazaniem miłości to pierwsza wielka «szkoła pokuty».

W naszych czasach, znamionowanych hałasem, roztargnieniem i samotnością, rozmowa penitenta ze spowiednikiem może być jedną z nielicznych, jeśli nie jedyną okazją, by zostać naprawdę głęboko wysłuchanym. Drodzy księża, nie zaniedbujcie dawać stosowny czas posłudze pokuty w konfesjonale. Być przyjętym i wysłuchanym to także ludzki znak dobroci Boga, który przyjmuje swe dzieci.

Pełne wyznanie grzechów uczy też penitenta pokory, uznania własnej ułomności, a zarazem świadomości, że konieczne jest Boże przebaczenie, i ufności, że łaska Boża może przemienić życie. Tak samo słuchanie napomnień i rad spowiednika jest ważne dla osądu czynów, dla drogi duchowej i dla wewnętrznego uzdrowienia penitenta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do spowiedników o sakramencie pokuty
Komentarze (5)
C
Chwała Panu!
2 sierpnia 2011, 00:09
Wspaniałe słowa Papieża!
A
Al
1 sierpnia 2011, 22:50
Pod artykułem również informacja: "SZKOŁA SPOWIEDNIKÓW zaprasza" www.szkola.kapucyni.krakow.pl
A
Al
1 sierpnia 2011, 22:43
Polecam artykuł-wywiaz z o. dr. Piotrem Jordanem Śliwińskim OFMCap "Kolory Bożego działania, czyli co czuje spowiednik" - www.przk.pl
1 sierpnia 2011, 15:47
I to nie zależało od pobożności bądź niepobożności człowieka. W powyższym przykładzie spotkane 2 różne przypadki niewprowadzenia ciała do kościoła na Mszę tylko conajwyżej z łaski do kaplicy przycmentarnej....
1 sierpnia 2011, 15:44
Jak to pięknie brzmi... A realia? Może z innej beczki...ale... A jak skonfrontować fakt niewprowadzania trumny po śmierci człowieka do świątyni ? Jedni mogą drudzy nie u jednego proboszcza ? jak to jest ?  Czy firmie (co z księdzem do spółki jest) nie zaproponowało się org. pochówku czy nie dało w łapę księdzu ???????? Jak to się ma do dobroci ? przyzwoitości ? do Miłości Bożej ?