Papież na Sardynii: robotnicy, ubodzy i młodzież

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Papież Franciszek podczas planowanej na 22 września wizyty na Sardynii spotka się również z robotnikami, ubogimi oraz z młodzieżą. Poinformowały o tym media Sardynii powołując się na propozycję programu przysłanego z Watykanu do miejscowego komitetu organizacyjnego.

Według tego planu swoją 10-godzinną wizytę na Sardynii papież rozpocznie od spotkania z robotnikami. Głównym punktem podróży będzie Msza św. przed sanktuarium maryjnym Bonaria w stolicy regionu - Cagliari, po której papież zje obiad w towarzystwie biskupów włoskich z regionu tej wyspy na Morzu Śródziemnym. Po południu papież pragnie spotkać się z młodzieżą, a także odwiedzić prowadzoną przez Caritas kuchnię dla ubogich, a następnie wydział teologiczny Sardynii.

Swoją podróż na Sardynię do Madonny z Bonaria papież Franciszek zapowiedział w maju podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra. "Dziewica pomyślnych wiatrów" jest również patronką Buenos Aires, rodzinnego miasta papieża.

DEON.PL POLECA

Sanktuarium Bonaria jest związane z cudownym ocaleniem w 1370 roku żaglowca, któremu olbrzymie fale groziły zatopieniem. Jego dowódca nakazał wyrzucić ładunek do morza, mając nadzieję, że tak odciążony statek zdoła utrzymać się na wodzie. Gdy wielki kufer dotknął wody, morze uspokoiło się niespodziewanie, ustał wiatr, powróciło słońce, a także spokój i radość wśród członków załogi. Wszystkie inne towary poszły na dno, a ogromna skrzynia unosiła się na powierzchni.

Marynarze postanowili wciągnąć ją na pokład. Po chwili jednak, trochę przestraszeni zdali sobie sprawę, że skrzynia jest nieosiągalna; poruszana nieznaną siłą płynęła ku wybrzeżom Sardynii, w tajemniczy sposób pociągając za sobą statek. Kiedy przybliżyli się do wyspy, skrzynia zatrzymała się w zatoce naprzeciw wzgórza Bonaria. Próby wyciągnięcia jej na brzeg nie dawały rezultatu. Obecni na wybrzeżu rybacy i licznie zgromadzona ludność próbowali pomóc marynarzom, ale skrzynia nie dawała się ruszyć. Poproszono więc o pomoc braci z pobliskiego klasztoru. Dwaj zakonnicy ku zdziwieniu wszystkich z łatwością wyciągnęli skrzynię z wody, odkrywając na niej przy okazji wyrzeźbiony herb swojego zgromadzenia. Kiedy wśród entuzjastycznych okrzyków podziwu skrzynia została otwarta, obecnym ukazała się wspaniała figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zgromadzeni upadli na kolana, intonując Te Deum i Salve Regina. Jak donoszą kronikarze, nadali Jej natychmiast imię Matki Bożej z Bonaria, od nazwy wzgórza, które Madonna sama wybrała na swoją siedzibę.

Wiarygodność tego wydarzenia potwierdza dokument z 1592 roku, przechowywany do dziś w archiwum Kurii Arcybiskupiej w Cagliari.

Obecnie na wzgórzu Bonaria znajdują się dwie świątynie. Większa, nowocześniejsza ma tytuł bazyliki mniejszej nadany jej przez papieża Piusa XI 25 kwietnia 1926 roku. Mniejsza, wzniesiona jeszcze w XIV wieku przez Aragończyków, jest najstarszym przykładem budowli w stylu gotycko-katalońskim na Sardynii. To właśnie tu, w niszy za ołtarzem głównym, znajduje się figura Matki Bożej z Bonaria.

Statua wykonana z drzewa chleba świętojańskiego została wyrzeźbiona z jednego kawałka drewna o wysokości 1,56 m. Matka Boża ma łagodne oblicze, a jednocześnie z Jej postaci emanuje niewypowiedziany majestat. Na plecy spływają bujne falujące włosy. Ubrana jest w karmazynową tunikę i obszerny płaszcz zielono-niebieskiego koloru ze złoconymi arabeskami.

Sanktuarium w Cagliari odwiedzili w przeszłości Paweł VI (24 kwietnia 1970) i Jan Paweł II (18 października 1985) i Benedykt XVI (7 września 2008 roku).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież na Sardynii: robotnicy, ubodzy i młodzież
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.