Papież na Twitterze to normalność

Papież na Twitterze to normalność
Przed zapowiedzianym na jutro pierwszym tweettem Benedykta XVI ks. Spadaro udzielił wywiadu Radiu Watykańskiemu.
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

Sieci społecznościowe to "miejsca sensu", gdzie ludzie dzielą się swoim życiem, pragnieniami, wrażeniami, pytaniami i odpowiedziami. A zatem obecność Papieża na Twitterze jest całkiem normalna, tak jak wcześniej zaistniał on w radiu. Tak uważa włoski jezuita znany jako "teolog przestrzeni wirtualnej", ks. Antonio Spadaro SJ. Kieruje on dwutygodnikiem La Civiltà Cattolica.

Przed zapowiedzianym na jutro pierwszym tweettem Benedykta XVI ks. Spadaro udzielił wywiadu Radiu Watykańskiemu. Zaznaczył, że pojawienie się papieskich wypowiedzi w tej formie przekazu niesie ze sobą oczywiste ryzyko wystawienia się na krytyki, o które łatwo w internetowej przestrzeni. Jednak takich krytycznych uwag pod adresem Ojca Świętego nie brakuje nigdzie, także w tradycyjnych mediach, więc należy je potraktować jako element tej rzeczywistości. Zdaniem jezuity warto za to zwrócić uwagę na pozytywne elementy, np. na ciekawe pytania stawiane Papieżowi, które wskazują, że przedsięwzięcie to ma dla Kościoła charakter rozwojowy.

- Uważam, że obecność Papieża na Twitterze zachęci katolików do obecności w środowisku cyfrowym. Jest to według mnie rzecz całkiem podstawowa. Współczesny człowiek żyje także w sieci. Można się z tym zgadzać albo nie, można być z tego mniej czy bardziej zadowolonym, ale tak naprawdę Kościół jest wezwany do bycia tam, gdzie są ludzie. A dzisiaj ludzie są też w sieci, bowiem część ich życia relacji upływa właśnie tam, w środowisku cyfrowym. Tymczasem życie jest jedno, czy płynie w przestrzeni fizycznej, czy wirtualnej - podkreśla włoski jezuita. - Rzeczywistość sieci nie ma charakteru równoległego w stosunku do ludzkiej egzystencji.  A zatem katolicy są wezwani do obecności tam, podobnie jak w przypadku przestrzeni fizycznej. I Papież w gruncie rzeczy zachęca do tej obecności.

Ks. Spadaro zaznaczył, że Słowo Boże obecne w sieci może posłużyć scaleniu na nowo rozdrobnienia kulturowego, jakiego doświadcza współczesny człowiek. Przyczynić się do tego może nawet tak krótkie przesłanie, jakie mieści się np. na Tweetterze, bowiem jego zwięzłość nie wyklucza głębi i przenikliwości.

DEON.PL POLECA

- To sam Papież w swoim przesłaniu na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu stwierdził, że w sieci - właśnie tam - jest miejsce na wyciszenie. Widzę to tak, że przekaz w sieci nie powinien być przeciwstawiany cichej komunikacji - mówi włoski jezuita. - Papieski tweet to przesłanie bardzo krótkie, które może pomóc do refleksji, czyli zadać sobie ważne pytania, a nawet dialogować za pomocą hashtagu #askpontifex z Papieżem...".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież na Twitterze to normalność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.