Papież o potrzebie odważnego świadectwa

(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DENO>pl)
Radio Watykańskie

Francja ma bogatą chrześcijańską historię, której nie można ignorować ani umniejszać. Katolicy na całym świecie wiele oczekują od Kościoła, który jest we Francji - powiedział Papież do drugiej w tym roku grupy biskupów przybyłych stamtąd z wizytą ad limina.

"W ważnych debatach społecznych Kościół musi zabierać głos stale i zdecydowanie - mówił Ojciec Święty. - Czyni to w poszanowaniu dla francuskiej tradycji rozróżniania między sferami kompetencji Kościoła i państwa. Właśnie w tym kontekście zgodność zachodząca między wiarą a rozumem daje wam szczególną pewność. Orędzie Chrystusa i Jego Kościoła nie jest tylko nośnikiem pewnej tożsamości religijnej, którą już jako taką winno się respektować.

Wnosi ono mądrość, pozwalającą prawidłowo dostrzec konkretne odpowiedzi na pilne, nieraz niepokojące kwestie dzisiejszych czasów. Realizując dalej, jak to czynicie, proroczy wymiar swego biskupiego posługiwania, wnosicie do tych debat konieczne słowo prawdy, które wyzwala i otwiera serca na nadzieję. Jestem przekonany, że na to słowo się czeka. Spotyka się ono zawsze z przychylnym przyjęciem, gdy jest przedstawiane z miłością, nie jako owoc własnych refleksji, ale przede wszystkim jako słowo, które Bóg chce skierować do każdego człowieka".

Benedykt XVI podkreślił znaczenie, jakie ma dla świadectwa Kościoła w społeczeństwie życie zakonne, zwłaszcza monastyczne, oraz liturgia, która przyczynia się także do rozwoju kultury ludzkiej i obywatelskiej. Sprawowana z poszanowaniem norm liturgicznych, co wyraża miłość i wierność względem wiary i Kościoła, daje ona świadectwo, że życie człowieka ma sens. Ludzkość bardzo tego świadectwa potrzebuje.

DEON.PL POLECA

Podejmując sprawę przekazywania wiary nowym pokoleniom, Ojciec Święty przypomniał odpowiedzialność rodziców i potrzebę niesienia im w tym pomocy. Jest to ogromne wyzwanie, gdy żyje się we francuskim społeczeństwie, nie przyjmującym w pełni nauczania Chrystusa, a nieraz nawet wyśmiewającym Kościół czy spychającym go do sfery prywatnej.

Trzeba wiarygodnych, odważnych świadków wiary, wiernych nauce moralnej Kościoła. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na tych chrześcijanach, którzy pełnią funkcje publiczne. Wraz z biskupami winni oni być czujni wobec projektów prawnych zagrażających małżeństwu między mężczyzną i kobietą czy ochronie ludzkiego życia od chwili poczęcia - podkreślił Papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o potrzebie odważnego świadectwa
Komentarze (1)
W
wierny
17 listopada 2012, 21:17
Moim zdaniem jeśli ludzie będą chcieli piekła to Duch Święty dopuści do takiej sytuacji, w której całe piekło, ze wszystkimi strukturami będzie obecne również tutaj na ziemi. Materia ulegnie transformacji na satanistyczną. Dla wierzących będzie to okrutny czyściec. Dopiero, wtedy, gdy ludzkość zbaczy w sposób namacalny nieludzkość i prawdziwą naturę piekła zacznie się dźwiganie ludzkości w kierunku Raju na ziemi. Czeka nas jeszcze wiele lat bytowania na ziemi, może nawet jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat. Tak więc może przyjść np. pokusa niewiary Bogu, że np. po 5000 lat od zmartwychwstania jeszcze nie ma Paruzji itp. Można temu zapobiec poprzez powrót do życia eucharystycznego, charyzmatycznego i mistycznego i to nie tylko masowo wśród duchowieństwa, ale i wśród świeckich. Ma ono doprowadzić do stanu, w którym każdy członek Kościoła będzie silniejszy od całego piekła, tak, że ono nic nie będzie mogło mu zaproponować. Wszystko będzie od Boga i z Bogiem. Wtedy dopiero niebezpieczeństwo odtworzenia się piekła na ziemi będzie zażegnane.