Papież potępił budowę murów na granicach
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / mc
Papież Franciszek w sposób zdecydowany skrytykował wszelkie formy przemocy. - Przemocą jest także wznoszenie murów i barier mających zatrzymać ludzi szukających miejsca spokoju - podkreślił Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników 28. międzynarodowego spotkania z cyklu "Ludzie i religie", organizowanego przez rzymską Wspólnotę św. Idziego, tym razem w stolicy Albanii - Tiranie.
- Przemocą jest także odrzucanie ludzi, którzy uciekają przed nieludzkimi warunkami w nadziei na lepszą przyszłość - stwierdził papież i podkreślił, że w walce z wojną i przemocą muszą aktywnie współpracować chrześcijanie.
Nie wolno rezygnować także w obliczu obecnych wojen i konfliktów, przemocy i uciskania wolności religijnej, apelował Franciszek. - Pokój zawsze jest możliwy, nie wolno pozostawać obojętnym wobec ludzi cierpiących na skutek wojen i przemocy", stwierdził papież.
Zwrócił uwagę, że wiara w Boga daje nadzieję, że da się osiągnąć pokój, bowiem "leży on na sercu" wszystkich religijnych tradycji chrześcijańskich. Dlatego wszystkie religie muszą odważnie dążyć do tego celu, gdyż "autentyczna religia jest źródłem pokoju, a nie przemocy". "Zabijanie w imię Boga jest wielkim świętokradztwem, a dyskryminowanie ludzi w imię Boże jest nieludzkie", napisał w swoim przesłaniu papież.
Franciszek wyraził zadowolenie, że Wspólnota św. Idziego na miejsce swego kolejnego spotkania pokojowego wybrała Tiranę - właśnie w 20. rocznicę zakończenia wojny na Bałkanach. Przypomniał, że sam również świadomie wybrał Albanię za cel swojej pierwszej podróży zagranicznej w Europie. Kraj ten bowiem stał się symbolem pokojowego współżycia rożnych religii po długich latach cierpień. O tym mrocznym okresie, w którym jak chyba w żadnym innym kraju świata nie chciano tak zdecydowanie wypędzić Boga z życia ludzkiego, świadczy długa lista męczenników. Ale pokazała się tam także siła wiary, która nie ugięła się przed potęgą zła.
Spotkanie w dniach 6-8 września przebiega pod hasłem "Pokój jest zawsze możliwy - religie i kultury w dialogu". Podobnie jak w ubiegłych latach, również do Tirany przyjechały na zaproszenie Wspólnoty św. Idziego tysiące osób. Orędzie papieskie jest tradycyjnie głównym punktem pierwszego dnia spotkania. Następnie w kręgach dialogu uczestników reprezentujących różne religie i kultury z Europy, regionu śródziemnomorskiego i Afryki, będzie omawiana problematyka zrównoważonego rozwoju jako warunku pokoju. O sytuacji w swoich krajach poinformują przedstawiciele z regionów ogarniętych konfliktem, m.in. z Syrii, Iraku, Nigerii oraz z filipińskiej wyspy Mindanao.
Międzynarodowe spotkania z cyklu "Ludzie i Religie" organizowane są od 1987 r. przez rzymską Wspólnotę św. Idziego jako pokłosie światowego dnia modlitwy o pokój, zwołanego przez św. Jana Pawła II do Asyżu 26 października 1986 r. Dwa pierwsze z nich odbyły się w Rzymie, a pierwsze poza Włochami przeprowadzono w 1989 r. w Warszawie pod hasłem "Nigdy więcej wojny" w związku z przypadającą wówczas 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Odtąd spotkania te odbywają się co roku w różnych miastach naszego kontynentu - we wrześniu 2009 r. po raz drugi zorganizowano je w Polsce, tym razem w Krakowie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł