Papież spotkał się z szefem dyplomacji Kirgistanu
Na zakończenie audiencji generalnej papież Franciszek spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Kirgistanu, Rusłanem Kazakbajewem. Szef dyplomacji Kirgistanu spotkał się również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kardynałem Pietro Parolinem. Po raz pierwszy tak wysoki przedstawiciel tego państwa w Azji Środkowej odwiedził Włochy i Watykan.
Stolica Apostolska i Republika Kirgiska nawiązały stosunki dyplomatyczne 27 sierpnia 1992 r. Od 24 czerwca 2016 r. nuncjuszem apostolskim w tym kraju jest abp Francis Assisi Chullikatt.
Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kirgistanu, papież Franciszek złożył życzenia przywódcom kraju i mieszkańcom tej byłej republiki radzieckiej. Podczas spotkania z kardynałem Parolinem, „obydwie strony zwróciły uwagę na konieczność wzmocnienia współpracy dwustronnej w sferze politycznej, kulturalnej i humanitarnej, a także rozszerzenia ram prawnych wzajemnych relacji”.
Minister Rusłan Kazakbajew poinformował watykańskiego sekretarza stanu o wewnętrznych reformach politycznych mających na celu umocnienie instytucji demokratycznych w Kirgistanie oraz o zaplanowanych na 28 listopada br. wyborach deputowanych do parlamentu Republiki Kirgiskiej.
Z kolei watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin wyraził gotowość do zintensyfikowania współpracy z Kirgistanem, w tym wymiany informacji w dziedzinie badań archiwalnych. Strony wymieniły również poglądy na temat zagadnień międzynarodowych i regionalnych w kontekście utrzymania pokoju i stabilności.
Ponadto omówiono kwestie tolerancji międzywyznaniowej, również w dziedzinie edukacji. Z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Kirgistanem a Watykanem w 2022 roku „minister Rusłan Kazakbajew zaproponował Watykanowi rozważenie zawarcia umowy o polepszeniu współpracy między Republiką Kirgiską a Watykanem, w tym w dziedzinie edukacji i kultury. Z kolei watykański sekretarz stanu przyjął propozycje ministra Rusłana Kazakbajewa dotyczące rozszerzenia ram prawnych relacji obwodu stron, a także zorganizowania wzajemnych wizyt na najwyższym szczeblu w 2022 roku.
W liczącym 6,2 mln mieszkańców Kirgistanie 88 proc- mieszkańców stanowią wyznawcy islamu, 10 proc. - wyznawcy prawosławia. Katolików jest tam jedynie 500. Posługują im jezuici, a przełożonym tamtejszej administratury apostolskiej jest Amerykanin, o. Anthony James Corcoran SJ.
KAI/dm
Skomentuj artykuł