Paryż: inauguracja Dziedzińca Pogan
Spełnia się marzenie Benedykta XVI o nowym dialogu z niewierzącymi. Dziś w Paryżu został zainaugurowany tak zwany Dziedziniec Pogan: przestrzeń dialogu i spotkania wierzących z niewierzącymi.
Będzie można podyskutować, obejrzeć film czy sztukę teatralną. Tam też zostanie zaprezentowane wideo-przesłanie Benedykta XVI. Równolegle przez cały ten czas Wspólnota z Taizé będzie animować czuwanie modlitewne w paryskiej katedrze.
Wybór Paryża jako miejsca inauguracji tej nowej papieskiej inicjatywy nie był przypadkowy – twierdzi o. Laurent Mazas z Papieskiej Rady ds. Kultury, któremu powierzono przygotowanie tego wydarzenia.
„Paryż to miasto oświecenia – powiedział Radiu Watykańskiemu duchowny należący do Wspólnoty Św. Jana. – Powierzając nam tę inicjatywę Papież zaznaczył, że należy wyjść z dialektyki opozycji między dziedzictwem wiary i dziedzictwem oświecenia. Francja jest symbolem laickości, niekiedy dość agresywnej, czy wręcz laickiego integryzmu.
Z tego względu wybraliśmy Paryż. Właśnie po to, by zgodnie w ideą Dziedzińca Pogan wyjść ze świątyni, wyjść na zewnątrz, pójść do ojczyzny laickości i tam spróbować coś zapoczątkować. Aby kwestia Boga powróciła do społeczeństwa, znalazła się w centrum jego uwagi. Zarazem jednak Papież przestrzegł nas, że ludzie niewierzący nie chcą być przedmiotem ewangelizacji.
A zatem ta inicjatywa nie jest ewangelizacją we właściwym tego słowa znaczeniu. Jednakże wszelki dialog służy przebudzeniu ducha, serca. Kiedy ja jako chrześcijanin spotykam się z niewierzącym muszę być gotów przyjąć jego pytania. I na odwrót, również ja, jako chrześcijanin, muszę dać szansę niewierzącym, by mogli poznać to wspaniałe dziedzictwo, które otrzymałem za pośrednictwem Pisma Świętego i tego wszystkiego, co wiara ukształtowała w naszym społeczeństwie”.
Pierwsze z czterech inauguracyjnych spotkań już się rozpoczęło. Wstępne pytania w nowym dialogu Kościoła z ateistami postawił kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, rzymskiej dykasterii, w którą Jan Paweł II włączył w 1993 r. powstały po Soborze Sekretariat dla Niewierzących. „Jak żyć razem w sprawiedliwości i wolności? – pytał kard. Ravasi. – Czy nie stoimy dziś wobec pilnej potrzeby nowego dialogu między chrześcijanami i ludźmi dobrej woli?”.
Na te i inne pytania odpowiadają zaproszeni prelegenci. Między innymi były włoski premier Giuliano Amato, ambasadorka Maroka przy UNESCO Aziza Bennani, założyciel Wspólnoty Arka Jean Vanier, a także czeski ambasador Pavel Fischer. Ten ostatni został poproszony o zabranie głosu nieprzypadkowo. Bo to właśnie wizyta Benedykta XVI w Czechach w 2009 r., i pozytywny odbiór, z jakim spotkał się w najbardziej zateizowanym kraju Europy, skłoniły Papieża do otworzenia tego nowego rozdziału w dialogu Kościoła z niewierzącymi.
Skomentuj artykuł