Patriarcha Bartłomiej: potrzebna jest radykalna zmiana spojrzenia na potrzeby środowiska
Ekologia musi stać się sprawą ekumeniczną wszystkich chrześcijan oraz punktem ciężkości współpracy w relacjach między religiami świata. Podkreślił to główny prelegent zakończonej w tych dniach w stolicy Islandii konferencji "Arctic Cycle", ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I.
Doroczna konferencja w Reykjaviku skupiła się głównie na istotnym znaczeniu religijności w pozyskiwaniu opinii publicznej dla ratowania gwałtownego pogarszania się klimatu. Ekologia musi stać się centralnym zadaniem wszystkich chrześcijan i współpracy religii świata, apelował "zielony" patriarcha do ponad 200 uczestników konferencji.
"Aby zmienić to, co w naszym pojęciu szkodzi ekologii, potrzebna jest radykalna zmiana spojrzenia na potrzeby środowiska" - mówił patriarcha Bartłomiej.
Wizyta w Islandii honorowego zwierzchnika prawosławia, który za swoją pionierską działalność na rzecz ochrony środowiska zyskał przydomek "zielonego patriarchy", miała na celu nie tylko troskę o coraz większe skutki ekologiczne topniejącego bieguna północnego i ocieplenie całej kuli ziemskiej. Bartłomiej I stara się bowiem o zacieśnienie kontaktów prawosławia z ewangelikami i katolikami żyjącymi w Islandii.
W ramach swojej wizyty Bartłomiej I odwiedził powstające w Islandii duchowe centrum Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Spotkał się też z biskupem Davidem Bartimejem Tencerem, kapucynem sprawującym opiekę nad liczącą 14 tys. wiernych wspólnotą katolicką, a na zakończenie odwiedził Skalholt, historyczne centrum chrześcijaństwa na Islandii. Ta siedziba biskupia powstała w 1056 roku i została wydzielona z diecezji Hamburg-Brema. Po reformacji rozwinęła się jako duchowe zaplecze krajowego Kościoła luterańskiego Islandii, do czasu drugiej wojny światowej związanej z Danią.
W liczącej ok. 340 tys. mieszkańców Islandii ok. ćwierć miliona stanowią luteranie. Jako symbol współpracy ekumenicznej wyznawców prawosławia, katolików i luteran w sferze ekologicznej, patriarcha Bartłomiej, bp Tencer oraz biskupka Kościoła luterańskiego Islandii, Agnes Sigurdarsottir, zasadzili trzy drzewa na dziedzińcu klasztoru luterańskiego w Skalholt.
Skomentuj artykuł