Patriarcha chaldejski złożył wyznanie wiary

(fot. EPA/Osservatore Romano)
Radio Watykańskie / drr

Benedykt XVI przyjął na audiencji patriarchę chaldejskiego Louisa Raphaëla I Sako wraz z biskupami tworzącymi synod Kościoła tego obrządku. W czwartek 31 stycznia dokonali oni w Rzymie wyboru swojego nowego zwierzchnika.

Chaldejscy hierarchowie sprawowali następnie wraz z patriarchą liturgię w bazylice św. Piotra. Uczestniczył w niej prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri. Odczytano przy tej okazji dwa papieskie przesłania. Pierwszym z nich Papież delegował kard. Sandriego, by w jego imieniu koncelebrował z nowym zwierzchnikiem Kościoła chaldejskiego Eucharystię. Jest to publiczny wyraz kościelnej komunii patriarchy z Biskupem Rzymu. Natomiast w liście do Louisa Raphaëla I Ojciec Święty życzył mu, by jego patriarsza posługa chaldejskim wiernym tak w ojczyźnie, jak i rozproszonym na świecie, przyczyniała się do "pojednania, wzajemnego otwarcia i pokoju dla całej ludności Iraku".

W obu przesłaniach Benedykt XVI nawiązał do męczeństwa, doznawanego przez chaldejskich katolików zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Zwrócił na to uwagę kard. Sandri. Pozdrawiając nowego patriarchę, przypomniał swą niedawną wizytę w Iraku. Wyjaśnił też, jakie znaczenie ma wspólne sprawowanie liturgii w bazylice watykańskiej. - Wymowny ryt dzielenia się jedynym Chlebem i jedynym Kielichem między Kościołami rzymskim i chaldejskim wskazuje na źródło kościelnej komunii - powiedział prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Podkreślił, że Eucharystia jednoczy nas wszystkich w Chrystusie. - Niech w Iraku i na całym świecie chrześcijanie oraz wszyscy, którzy wierzą w Boga Jedynego i Miłosiernego, położą nareszcie kres wrogości i umocnią drogę powszechnego braterstwa - apelował kard. Sandri.

Po zakończeniu Eucharystii patriarcha zszedł do grobu św. Piotra, by odnowić tam wyznanie wiary. Ten gest zwierzchnika męczeńskiego Kościoła ma szczególną wymowę w roku jej poświęconym, który obecnie obchodzimy.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha chaldejski złożył wyznanie wiary
Komentarze (1)
Janusz Brodowski
5 lutego 2013, 09:39
To chyba jedyny Kościół, który jako języka liturgicznego używa aramejskiego. Podziwiam ich, że mają odwagę głosić Chrystusa w Iranie, Iraku i Syrii.