Patriarcha melchicki: zbudujmy nową Syrię

(fot. EPA/ANGELIKA WARMUTH)
KAI / pz

Aby wyjść z syryjskiego kryzysu i zakończyć trwający konflikt, konieczne jest, aby wszyscy Syryjczycy połączyli siły na rzecz autentycznego dialogu narodowego - powiedział patriarcha Antiochii i całego Wschodu Grzegorz III Laham otwierając w Bejrucie obrady Synodu Kościoła melchickiego. Uczestniczą w nich biskupi i przedstawiciele tego Kościoła greckokatolickiego z Bliskiego Wschodu, Europy, Ameryki i Australii.

Patriarcha wyraził solidarność z narodem syryjskim, pragnącym "życia, godności i jedności swego kraju". Wyraził nadzieję, że wszystkie warstwy społeczne i wspólnoty religijne zgodnie podejmą reformę państwach na wszystkich płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i administracyjnej. Wymagać to będzie "wysiłku wszystkich Syryjczyków: rządu, partii politycznych, intelektualistów, konstruktywnej opozycji".

Grzegorz III wezwał "wszystkie zainteresowane strony w kraju i zagranicą" do uczestnictwa w "budowie nowej Syrii według modelu pluralistycznej demokracji".

Wskazał przy tym, że "przemoc przekroczyła już wszelkie granice" i "zniszczyła naród". Zaapelował, by "nie popychać niewinnych obywateli do konfliktu politycznego" i "nie terroryzować cywilów porwaniami, zabójstwami, wymuszeniami, zniszczeniem i zajmowaniem ich mienia".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha melchicki: zbudujmy nową Syrię
Komentarze (3)
K
Kazimierz
1 lipca 2013, 10:47
Drogi Macieju ! Kościół melchicki jest absolutnie kościołem grecko-katolickim, wywodzącym się z tradycji bizantyjskiej i jak słusznie zauważyłeś jest jednym z Katolickich Kościołów Wschodnich uznających zwierzchnictwo papieża. Pozdrawiam
S
Syrianka
20 czerwca 2012, 15:32
Flagi na umieszczonym zdjeciu należą do Iraku. Milego dnia :)
M
Maciej
19 czerwca 2012, 22:42
Do Redakcji: Kościół melchicki jest jednym z Katolickich Kościołów Wschodnich. Absolutnie nie jest natomiast jednym z "Kościołów greckokatolickich" (?). Kościół greckokatolicki (ew. Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) jest natomiast również jednym z Katolickich Kościołów Wschodnich.