Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie

Centrum Myśli Jana Pawła II

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest prosty znak graficzny - dwa odcinki przecinające się na jednej płaszczyźnie i pod kątem prostym - jako jeden z najstarszych, uniwersalnych i najbardziej rozpoznawalnych symboli. Takie miejsce i moment, na przecięciu czasu i przestrzeni, w którym gromadzą się rozmaite siły, aby objawić się jednocześnie.

W sensie duchowym skrzyżowanie symbolizuje punkt styczny i pełnię - dla jednych oznacza ono krzyż, chrześcijaństwo i nadzieję w wymiarze eschatologicznym, a dla innych rozstajne drogi, wielość możliwości i wybór jednej z nich, paradoks wolności.

W ramach festiwalu wykorzystaliśmy ten motyw i to hasło do skrzyżowania wielowątkowej opowieści różnych artystów o zagubieniu człowieka, o skutkach podejmowanych przez nas decyzji i o sile wolnej woli. W programie spektakle, koncerty, instalacje, performance, cykl projekcji filmowych z prelekcją i dyskusją, debaty, warsztaty dla dzieci.

DEON.PL POLECA

Festiwal potrwa 40 dni, wydarzenia festiwalowe odbędą się w Teatrach Studio, Ochota, IMKA, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Państwowym Muzeum Etnograficznym, BarStudio, Kinie Atlantic oraz Kościele św. Anny.

Polecamy pierwszy tydzień festiwalowy

10 lutego
godz. 18.00 Coal Heart Mother - wernisaż / Jakub Szczęsny/ Park Agrykola/ wstęp wolny (ekspozycja stała)
godz. 19.30 Stypa. Rytuał utraty / Monika Kucia/ Państwowe Muzeum Etnograficzne/ 6-12 zł (wyprzedany)

11, 12, 13 lutego
godz. 20.00 spektakl Wyznawca/ w reż. Natalii Korczakowskiej/ Teatr Studio/ 50-60-75 zł

12, 13, 14 lutego
Trzydniowe warsztaty z animacji poklatkowej pt. "Skrzyżowanie"/ Centrum Myśli Jana Pawła II/ wstęp wolny (zapisy)

15 lutego
godz. 19.30 Apostoł / L’Apôtre / Projekcja filmowa + prelekcja/ Kino Atlantic/ 12 zł

17 lutego
godz. 19.00 Fanatyzm?/ cykl dyskusji - rozmowy na styku teatru i religii/ Bar Studio/ Wstęp wolny

Pełen program na www.gorzkiezale.pl

Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Centrum Myśli Jana Pawła II jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Rozpoczęło swą działalność 1 kwietnia 2006 roku. Powstało by badać, dokumentować i w nowatorski sposób upowszechniać nauczanie Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.