Gala Finałowa I edycji Projektu M3

Gala Finałowa I edycji Projektu M3
fot. Projekt M3
Natalia Sordyl

Projekt M3 powstał zaledwie rok temu z inicjatywy krakowskich studentek, w celu zrealizowania gorącej potrzeby serca, aby pomóc potrzebującym. Jako cel swoich działań, obrały one Madagaskar. Wielu pyta, z jakiego powodu. Odpowiedź nie jest trudna: na Czerwonej Wyspie nie tylko panuje bieda, ale ludzie nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej czy podstawowych środków higienicznych. Co najgorsze, najbardziej cierpią na tym dzieci.

W grudniu 2013 roku, rozpoczęła się realizacja wielu akcji, m.in. zbiórka odzieży, materiałów papierniczych i edukacyjnych, a także zabawek oraz puzzli, które w całości zostały bezpośrednio przekazane, lub wykorzystane do prowadzenia zajęć z dziećmi Madagaskaru. Wolontariusze podróżowali także po szkołach i parafiach na terenie całej Polski, aby przybliżyć starszym i tym najmłodszym niejednokrotnie abstrakcyjną dla Europejczyków sytuację życiową Malgaszów. Chcieli jednocześnie pokazać, jak piękną i barwną kulturę ten naród stworzył. Jak odmienna jest ich muzyka i sztuka, a przez to tak fascynująca.

Gala Finałowa I edycji Projektu M3 - zdjęcie w treści artykułu

Równocześnie trwały przygotowania do finałowego etapu Projektu M3, który zakładał wyjazd pięciu wolontariuszy na okres trzech miesięcy na Madagaskar. Młodzi misjonarze przeszli szereg szkoleń i formację duchową, które pozwoliły im przygotować się do życia w nieco odmiennych od naszych warunkach. Na koniec poddali się szczepieniom, które zabezpieczyły ich przed chorobami. Wreszcie, 28 czerwca, wyruszyli z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na miejscu pozostawali pod opieką księży ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a’ Paulo.

Każdy miał swoje zadania, których uważnie pilnował. Olga i Marysia prowadziły półkolonie wakacyjne dla dzieci, w czasie których najmłodsi mogli spędzać czas na nauce i zabawie, a także zjeść ciepły posiłek. Emilka, jako ratownik i Adaś, jako lekarz posługiwali w ambulatorium, gdzie przybywali chorzy. Nie brakowało jednak inicjatyw, przy których łączyli siły. Za przykład może posłużyć odnowa szkoły w miejscowości Fort Dauphin, gdzie angażując miejscową ludność, udało się stworzyć przyjazną dzieciom placówkę.

Gala Finałowa I edycji Projektu M3 - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Gala Finałowa I edycji Projektu M3 - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Teraz jednak I edycja Projektu M3dobiega końca. Wszystkie cele zostały zrealizowane, a wolontariusze szczęśliwie powrócili z Czerwonej Wyspy. Jest to jednak czas podziękowań i rozliczeń. Z tej okazji, pragniemy bardzo serdecznie zaprosić wszystkich, którym Madagaskar już jest, bądź właśnie staje się bliski, na Galę Finałową I edycji Projektu M3. Odbędzie się ona 15 listopada br., w Auli Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy św. Wincentego a’ Paulo przy ulicy Stradomskiej 4 w Krakowie. Zapraszamy przybyłych gości już od godziny 15.30, a rozpoczęcie wydarzenia nastąpi o 16.00.

Podczas tego niecodziennego spotkania, będzie można posłuchać opowieści wolontariuszy o pracy na misjach, zobaczyć wystawę zdjęć, a także poznać malgaską sztukę. Gościem na Gali będzie Tomasz Owsiany, młody podróżnik po Madagaskarze, który niedawno wydał swoją pierwszą książkę pod tytułem: "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie".
Warto zagospodarować sobotnie popołudnie na spotkanie z tajemniczą, ale i bardzo przyjazną kulturą.

Serdecznie zapraszamy!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gala Finałowa I edycji Projektu M3
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.