Kto dostanie prestiżową nagrodę dla ludzi dialogu?

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Małopolska będzie nagradzać osoby otwarte na inne kultury, przezwyciężające stereotypy oraz działające na rzecz poznawania i współistnienia z drugim człowiekiem. Właśnie po to Sejmik Województwa Małopolskiego ustanowił nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Splendor.

Co dwa lata laureatem nagrody za zasługi na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym zostanie osoba, której całokształt dokonań i osiągnięcia mają szczególne znaczenie dla Małopolski. Pierwszego laureata nagrody, upamiętniającej wielkiego Polaka Jana Pawła II, poznamy już 17 października, niemal dokładnie 38 lat po wyborze Karola Wojtyły na papieża.

Patronem nagrody jest Jan Paweł II, określany mianem Człowieka Dialogu. Życie i pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, Polaka i Małopolanina, były i nadal są dla społeczności międzynarodowych przykładem otwartości na różnorodność kultur, dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości.

- Nagroda przyczyni się do podkreślenia tożsamości Małopolski  na arenie międzynarodowej, pokazania jej wyjątkowości i dziedzictwa intelektualnego. To również forma uhonorowania Jana Pawła II, którego zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami zostały powszechnie docenione mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

Laureatem nagrody może zostać osoba, która w swoim życiu kieruje się nauką Jana Pawła II i przyczynia się do budowania społeczności opartych na dialogu międzykulturowym. Jak pisał Ojciec Święty w swojej encyklice Veritatis Splendor: "… żaden człowiek nie może się uchylić od podstawowych pytań: Co powinienem czynić? Jak odróżniać dobro od zła? Odpowiedź można znaleźć tylko w blasku prawdy, która jaśnieje w głębi ludzkiego ducha…". Jedną z rzeczy, których wymagał Jan Paweł II, jest dialog. A otwarcie na drugiego człowieka nie jest przejawem słabości. W homilii wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, w 1979 roku wzywał: "Trzeba pracować na rzecz pokoju i pojednania pomiędzy ludźmi i narodami całej ziemi. Trzeba szukać zbliżeń. Trzeba otwierać granice".

- Chcemy tą nagrodą honorować osoby wyjątkowe, dla których postać św. Jana Pawła II jest drogowskazem w codziennym życiu. Osoby, które swoją postawą dają świadectwo oddania drugiemu człowiekowi i rozumieją, że nauka naszego wielkiego rodaka nastawiona była na - tak niezwykle ważny w obecnej rzeczywistości - dialog międzykulturowy, który miał przyczynić się do szerzenia na świecie dobra - mówi przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska.

W kapitule nagrody, która już niebawem wskaże pierwszego laureata Veritatis Splendor, zasiada 13 autorytetów z międzynarodowych środowisk intelektualnych, społecznych i kulturowych. Wśród nich są: ks. prof. Michał Heller - teolog specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka - wiara, jedyny Polak dotychczas wyróżniony Nagrodą Templetona (w 2008 roku), zwaną teologicznym Noblem,  przyznawaną osobom pokonującym bariery pomiędzy nauką i religią. W kapitule znaleźli się także kardynałowie: Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, Donald Wuerl - arcybiskup waszyngtoński i kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, Angelo Scola - metropolita Mediolanu oraz nazywany "Wojtyłą z Azji" Luis Antonio Gokim Tagle - arcybiskup Manilii.

Oprócz nich o wyborze zdecydują też: Malala Yousafzai - pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet i ich prawa do nauki, która w 2014 roku została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla, George Weigel - pisarz, teolog, działacz społeczny i polityczny, senator Rocco Buttiglione - włoski minister kultury i filozof, Carl Albert Anderson - Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, Hanna Suchocka - była premier RP w latach 1992-1993 oraz ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim, Dama Orderu Orła Białego oraz Janina Ochojska-Okońska - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. W prace kapituły są również zaangażowani przedstawiciele Małopolski - marszałek Jacek Krupa oraz przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska.

Kapituła nagrody co dwa lata wyłoni laureata z nadesłanych przez osoby prywatne i instytucje zgłoszeń. Wysokość nagrody Veritatis Splendor to równowartość 100 tys. dolarów.

Artykuł sponsorowany

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kto dostanie prestiżową nagrodę dla ludzi dialogu?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.