Stowarzyszenie SPES od 2013 r. realizuje Program Pomocy Dzieciom. Jest on skierowany do ubogich rodzin podejmujących trud sprawowania całodobowej opieki nad dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym.
Pomocą stypendialną SPES objęte są zarówno dzieci po ciężkich wypadkach związanych z uszkodzeniem mózgu lub rdzenia kręgowego jak i dzieci z poważną niepełnosprawnością będącą m.in. efektem stopniowego postępowania chorób typu dystrofia mięśniowa.
Zbiórka na facebooku dostępna tutaj >>
Profil na facebooku >>
Stypendyści Programu wymagają ciągłego podtrzymania funkcji życiowych za pomocą respiratora, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego i innych specjalistycznych czynności medycznych, zwykle z użyciem specjalistycznego sprzętu, realizowanych praktycznie 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Konieczność zapewnienia dziecku w ciężkim stanie klinicznym odpowiedniej opieki sprawia, że jeden z rodziców rezygnuje z pracy by podjąć całodobową opiekę nad dzieckiem. Pomoc ze strony Państwa jest symboliczna wobec skali potrzeb takiej rodziny. A koszty opieki ogromne.
Możesz razem z nimi nieść nadzieję przekazując darowiznę dla ubogich rodzin opiekujących się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym.
Rachunek bankowy: Bank PeKao S.A.
Nr 80 1240 2959 1111 0010 2904 3238
Wpłaty on-line: https://dla-dzieci.spes.org.pl/przekaz-darowizne
Organizatorem zbiórki jest Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES
Organizacja Katolicka ∙ Organizacja Pożytku Publicznego
KRS: 00000 14574
Katowice ∙ ul. Kościuszki 46 ∙ tel. 32 205 38 80
Krótko o Fundacji:
- organizacja katolicka (dekret Metropolity Katowickiego)
- pomaga od roku 1986, korzenie ma w ruchu Solidarności (Stowarzyszenie SPES zakładali członkowie katowickiego KIK oraz Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym)
- za całokształt działalności uzyskali nagrodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy "Dla dobra wspólnego"
Program Pomocy Dzieciom jest wyjątkowym przedsięwzięciem o charakterze PRO-LIFE:
- ściśle określona grupa docelowa (ciężki stan kliniczny dziecka rozumiany jako stan zagrożenia życia, konieczności stałej kontroli funkcji życiowych oraz jednocześnie trudna sytuacja rodzinna i/lub finansowa) wymagająca szczególnego wsparcia,
- stosunkowo mała grupa docelowa umożliwia przekazywanie wsparcia o odpowiedniej wysokości umożliwiającej realną zmianę w życiu rodziny (dotąd średnio 40.000 zł na rodzinę w okresie sześciu lat)
- rodziny stypendystów to heroiczny przykład postawy pro - life o czym świadczą ich historie życia https://www.spes.org.pl/stypendysci
- nie używamy pojęcia podopieczny lecz stypendysta (rodzina uzyskująca pomoc jest zobowiązana do wykorzystania własnych możliwości radzenia sobie)
- pomoc udzielana jest m.in. w postaci stypendium a nie zasiłku (na kilka lat przed Programem 500+ nasze bazowe stypendium wynosiło co miesiąc 500 zł…)
- stypendium nie jest zasiłkiem i nie wymaga rozliczania za pomocą rachunków (o przeznaczeniu środków decyduje stypendysta)
- pomoc jest uzależniona od sytuacji rodziny i dostosowana do potrzeb rodziny (bazowe jest stypendium, ale często remontujemy mieszkania, finansujemy koszty podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a zdarzyło się również, że kupiliśmy mieszkanie dla rodziny)
- celem pomocy jest trwała poprawa sytuacji życiowej stypendysty, faktyczna zmiana na lepsze
- stosujemy proste i tanie metody rekrutacji (informacja o naszym Programie dociera drogą mailową do wszystkich ośrodków pomocy społecznej i parafii w całym kraju), rodziny składają wniosek do elektronicznej i dostępnej online bazy rekrutacyjnej, dopiero po wstępnej kwalifikacji następuje wizyta koordynatora Programu i weryfikacja dokumentów
Ambasadorami Programu są:
- Jego Ekscelencja Ks. Kardynał Kazimierz Nycz
- Maciej Gnyszka (założyciel Towarzystw Biznesowych)
- Jakub Szymczuk (fotoreporter, blogger, laureat Grand Press Photo, fotograf prezydenta RP)
- Barbara Gruszka-Zych (dziennikarz Gościa Niedzielnego)
- Paweł Lisicki (redaktor naczelny "Do Rzeczy")
Skomentuj artykuł