Zamiast karmić się medialną papką, posłuchajcie ludzi, którzy spotkali uchodźców, starają się im pomagać, a nawet z nimi mieszkają. W rozmowie wezmą udział: bp Grzegorz Ryś, brat Wojtek z Taizé i Piotr Żyłka.
#UCHODŹCA
Postrzeganie uchodźców w kontekście niegasnącego kryzysu migracyjnego w dzisiejszej Europie, staje się często przerysowaniem medialnych haseł, prezentujących uchodźcę wyłącznie w negatywnym świetle.
Istotne jest jednak merytoryczne spojrzenie na kwestię pomocy uchodźcom. Dlatego do rozmowy o tytułowym "spotkaniu z uchodźcą" zaprosiliśmy osoby, które angażują się w pomoc ludziom wykluczonym, ubogim i potrzebującym.
#GOŚCIE
Biskup Grzegorz Ryś - biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Wykłada na UPJP2, gdzie jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu. Związany z posługą Nowej Ewangelizacji i Neokatechumenatu w Kościele Katolickim. Zaangażowany również w posługę ekumeniczną oraz dialog pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań i innymi religiami.
Brat Wojtek z Taizé - jeden z czterech Polaków, należących do Ekumenicznej Wspólnoty Braci z Taizé. Wspólnotę tworzą bracia wywodzący się z różnych kościołów chrześcijańskich - zarówno katolicy, protestanci i anglikanie. Wspólnota jest miejscem spotkania ludzi różnych kultur, narodowości, tradycji i religii. Bracia mieszkający w Taizé dzielą swoje życie z grupą mieszkających tam młodych uchodźców oraz rodzin z Bliskiego Wschodu.
Piotr Żyłka (prowadzący) - redaktor naczelny portalu DEON.pl. Zaangażowany w pomoc uchodźcom i bezdomnym. Jeden z twórców i koordynatorów krakowskiej inicjatywy "Zupa na Plantach" poświęconej krakowskim bezdomnym. Na początku grudnia minionego roku był na pograniczu syryjsko-libańskim, gdzie na własne oczy widział warunki w jakich żyją uchodźcy.
#GDZIE I KIEDY?
17 marca 2017 (piątek)
Godz. 12:30
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Aula Budynku UPJP2 przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie
Dołącz do wydarzenia na Facebooku.
Skomentuj artykuł