Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego

Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego
(fot. Muzeum Wojska Polskiego)
Muzeum Wojska Polskiego

Wystawa otwarta 26 kwietnia br. jest wystawą historyczną, przygotowaną w związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą tego wydarzenia. Zrealizowana jest w dwóch salach muzealnych - Sali Archeologicznej i Sali Kasetonowej.

Rozpoczyna ją ekspozycja poświęcona temu, co było przed przyjęciem chrztu a więc czasom pogańskich bogów. O porzuceniu pogańskich wierzeń opowiada powiększenie słynnego obrazu Jana Matejki "Przyjęcie chrześcijaństwa". W sali na piętrze zaprezentowano Polskę i jej społeczeństwo w dobie pierwszych Piastów. Są tu do obejrzenia efektowne rekonstrukcje manekinów wojowników, oraz postaci cywilnych, w tym także ubiór dziecięcy do chrztu.

Bogata ikonografia znanych artystów malarzy i rysowników przedstawia militarne aspekty tamtych czasów. Zgromadzono też wiele eksponatów archeologicznych z tej epoki, w tym także tych wczesnochrześcijańskich, które są świadectwem początków nowej wiary w państwie piastowskim.

Ekspozycję zamyka wybór zabytków przypominających, że religia chrześcijańska jest obecna w naszej historii i naszym życiu do dziś - odznaczenia i odznaki, biżuteria patriotyczna zawierająca w swej kompozycji znak krzyża.
Dla publiczności otwarta będzie do 31 lipca 2016 r.

DEON.PL POLECA

Wystawa pod honorowym patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciecha FAŁKOWSKIEGO, Prymasa Polski abp  dr Wojciecha POLAKA oraz gen. bryg. bp polowego Wojska Polskiego dr Józefa GUZDKA.

Wystawa

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.