XXII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka

Zobacz galerię
XXII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
(fot. wielnska.bialystok.pl)
7 lat temu
Ks. Łukasz Żuk

Od zarania dziejów ludzkości znane jest zjawisko pielgrzymowania. Bycie pielgrzymem nie oznacza jedynie fizycznego faktu, ale odnosi się do kondycji duchowej.

We współczesnym świecie człowiek bardzo często jest wędrowcem, który idzie w poszukiwaniu Boga.  Każdy z nas może odnaleźć i doświadczyć mocy Boga w trudzie naszego życia. Pątniczy szlak, pobudza człowieka do refleksji, do zatrzymania się w pędzie naszego życia.

Historia Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna rozpoczęła się latem 1993 roku. Trasa pielgrzymki liczy ok. 288 km i jest podzielona na 9 etapów. Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna, jest wydarzeniem wyjątkowym. Specyfiką białostockiego pielgrzymowania jest trasa pątniczej drogi wiodąca przez trzy państwa: Polskę, Białoruś i Litwę. Po drodze spotykamy się z wielką uprzejmością ludzi, którzy dzielą się również swoim świadectwem wiary. Do kilkuset osobowej grupy dołączają pątnicy z Grodna. Dla nas jest to niesamowity dar i niespotykane doświadczenie. Pomimo historii i granic, podczas wędrówki jesteśmy jedną wielką rodziną.

Każdy dzień na pielgrzymce jest inny, który rozpoczyna się dość wczesnym rankiem. Po porannym przebudzeniu, wśród porannych mgieł rozlegają się śpiewy piosenek. Na trasę wyrusza pielgrzymka. W porannym skupieniu słychać szepty modlitw. Codziennie pątnicy w skupieniu wysłuchują konferencji, która pozwala obrać kierunek refleksji konkretnego dnia. Pielgrzymkowy dzień wypełnia się modlitwą, milczeniem, bycie razem. Różaniec, Anioł Pański, czas ciszy, osobista refleksja, Msza św., Koronka do Miłosierdzia Bożego, świadectwa, a wszystko to jest przeplatane wspólnym śpiewem i różnymi oznakami radości. Z dnia na dzień wszyscy stajemy się jedną wielką rodziną. Późnym popołudniem pielgrzymi docierają na miejsce noclegowe. Dzień kończymy wspólnym Apelem Jasnogórskim.

Nasze pielgrzymowanie do Matki Bożej Ostrobramskiej jest wyjątkowe. To, co każdy przeżywa podczas tych dziewięciodniowych rekolekcji w drodze nie da się opisać za pomocą słów - to trzeba przeżyć. W naszej wspólnocie są osoby nie tylko z Podlasia, ale również z różnych terenów naszej Ojczyzny.

Kolejna XXII Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Białostockiej z Białegostoku do Matki Bożej Ostrobramskiej, odbędzie się tradycyjnie. w dniach od 16 do 25 sierpnia br.  Osobom, które są spoza Białegostoku przewidziany jest nocleg 24/25.

Hasło tegorocznej pielgrzymki: Kto wierzy nigdy nie jest sam. Wiara jest fundamentem naszego życia. Wierzymy Jezusowi, gdy spotykamy Jego Słowo i spotykamy się z Nim w sakramentach. Wierzymy w Jezusa, gdy przyjmujemy Go osobiście w naszym życiu, w naszych rodzinach, i w naszych środowiskach.  W tegorocznej pielgrzymce w sposób szczególny dziękować będziemy za kanonizację Jana Pawła II. Wielu z nas należy do pokolenia, którym było dane doświadczyć działania mocy Bożej w tym niezwykłym człowieku.

Każdy w Was może wziąć udział. Zapisy rozpoczynają się od 15 lipca do 11 sierpnia. Zapisać się będzie można osobiście w Biurze Pielgrzyma, lub drogą korespondencyjną wysyłając dokumenty pod adres: Piesza Pielgrzymka do Wilna, ul. Sybiraków 2, 15-204 Białystok. Więcej informacji można uzyskać na stornie internetowej www.wielnska.bialsytok.pl lub pod numerem telefonu: 85788920208.

Zapraszam Was wszystkich do udziału w kolejnych Ekumenicznych Pieszych Pielgrzymkach do Wilna - spotkajmy się na wspólnej wędrówce wiary. Niech spłynie na nas obfity deszcz łask darowanych nam z głębi źródeł Miłosierdzia Bożego! Tak wiele ważnych spraw mamy do przedstawienia Bogu i polecenia ich w modlitwie przez pośrednictwo Matki Zbawiciela.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XXII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.