Paulini dziękują za renowację Jasnej Góry

KAI / slo

Miniony rok na Jasnej Górze to czas wielu remontów i działań konserwatorskich podejmowanych przede wszystkim w ramach unijnych projektów przy wsparciu ministerstwa kultury. Jednym z najważniejszych zadań jest wciąż trwająca renowacja jasnogórskiej bazyliki.

W październiku zostało odsłonięte prezbiterium tzw. dużego kościoła, przypomniał o. Czesław Brud, administrator klasztoru. Kompleksowy remont barokowej bazyliki, zwłaszcza uratowanie fresków i sztukaterii, podjęte w ramach całościowej renowacji świątyni, rozpoczęto w 2009 roku.

DEON.PL POLECA

Prezbiterium zostało poddane gruntownemu odnowieniu wraz z wystrojem i wyposażeniem, a także zostało wydłużone o ok. 3,5 metra. Prace na wysokościach trwały ponad rok. Dokonano renowacji i konserwacji polichromii, sztukaterii oraz barokowych elementów wystroju świątyni.

- Ten ołtarz pokazał swoje piękno dopiero w tej chwili, kiedy widzimy te żywe kolory. To nawet nas zadziwiło- powiedział o. Brud.

Dalsze prace renowacji jasnogórskiej bazyliki, w tym konserwacja nawy głównej i naw bocznych, będą trwały przez cały kolejny rok. Remont dużego kościoła wraz z przedsionkiem i kaplicami bocznymi ma zakończyć się w drugiej dekadzie 2012 r.

Remontowi w bazylice poddane zostały także główne organy. Instrument ten powstał w latach 50-tych. Piszczałki w organach zrobione są z dwóch rodzajów materiałów, z drewna i z metalu. Część piszczałek metalowych zostanie wymieniona, natomiast piszczałki drewniane są w doskonałym stanie i wymagają tylko oczyszczenia i czasem przeintonowania. Po renowacji organy uzyskają jedną dodatkową sekcję brzmieniową, co wzbogaci zasób głosów instrumentu. Nowe organy w całości będą liczyły wtedy 112 głosów.

Organy w bazylice składają się z dwóch części. Jedna znajduje się na głównym chórze, druga, tzw. organy boczne, wiszą nad prezbiterium bazyliki. Obie części są ze sobą połączone, a organy boczne mogą być także używane jako niezależny instrument.

Organy w prezbiterium zostały już odnowione. Są ulokowane na niewielkim chórze, przylegającym do prawej ściany prezbiterium. Nowy instrument to rekonstrukcja barokowych organów z XVIII wieku. Mają 15 głosów, dwa manuały, czyli klawiatury ręczne, oraz pedał. Stół gry znajduje się z boku organów – jest wmontowany w boczną ścianę szafy organowej. Organista będzie wchodził na chórek organowy i grał na organach umiejscowionych kilka metrów nad posadzką bazyliki. Instrument powstał w pracowni firmy organmistrzowskiej Zdzisława Mollina.

Natomiast prace nad odnowieniem instrumentu głównego trwać będą jeszcze przez dłuższy czas, prawdopodobnie aż do zakończenia remontu w bazylice.

Przy okazji renowacji bazyliki odnowiony zostanie jeszcze jeden instrument – zabytkowy pozytyw sześciogłosowy z XVIII wieku. Znajduje się on w Kaplicy Serca Pana Jezusa i jest najstarszym instrumentem na Jasnej Górze.

Obok renowacji bazyliki ważnym etapem prac prowadzonych na Jasnej Górze było zakończenie naprawy wszystkich dachów oraz ukończenie remontu tzw. organistówki, czyli budynku znajdującego się przy bramie wyjazdowej. W środku został on w całości przebudowany i teraz trwa w nim adaptacja do potrzeb straży jasnogórskiej, w tym monitoringu Jasnej Góry. - To jest bardzo ważna rzecz. Straż jasnogórska, która ma niestety sporo pracy, będzie miała swoją siedzibę łącznie z salą obserwacji Jasnej Góry, to dla ochrony pielgrzymów, bo złodzieje i inni oszuści nie próżnują”, podkreślił o. Brud.

Duża inwestycja w zakresie remontów została wykonana przy pracach nad drugim wjazdem na Jasną Górę. Nowa droga do klasztoru zostanie oddana prawdopodobnie w kwietniu.

Choć w znacznej części renowacja Jasnej Góry prowadzona jest ze środków unijnych, to jednak, jak w przypadku każdego projektu konieczny jest wkład własny, poza tym, jak dodaje o. Brud, pojawia się wiele nieplanowanych wydatków. Dlatego paulini są wdzięczni wszystkim ofiarodawcom i zapewniają, że każda złotówka jest dobrze wykorzystana, „tak aby to święte miejsce piękniało i było dumą nie tylko ze względów religijnych, ale także architektonicznych”. - Za każdą ofiarę złożoną w różny sposób z serca dziękujemy, a naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie – zapewnił administrator Jasnej Góry.

Każdego dnia w Kaplicy Matki Bożej w intencji jasnogórskich ofiarodawców odprawiana jest Msza św., a szczególne modlitwy zanoszone są także podczas Apelu Jasnogórskiego.

Na renowację jasnogórskiego sanktuarium Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło prawie 5,5 mln zł. Całość rozpoczętych i realizowanych prac podjętych w niespotykanej dotychczas skali i zakresie wyceniono na prawie 42 mln 600 tys. Większość środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to ok. 35 mln zł.

Paulini podkreślają, że jasnogórskie Sanktuarium jest niezwykle cennym i wyjątkowym skarbem dziedzictwa kulturowego, nie tylko w wymiarze narodowym, ale i światowym, a nawiedzanie tego miejsca przez coraz większą liczbę turystów i pielgrzymów z zagranicy daje regionowi coraz większe szanse rozwoju. - Dziedzictwo Jasnej Góry jest również elementem przewagi strategicznej w procesie definiowania miejsca i pozycji Polski w Unii Europejskiej. Powinno zostać wykorzystane do umocnienia wizerunku i atrakcyjności turystycznej Polski - powiedział o. Czesław Brud.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paulini dziękują za renowację Jasnej Góry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.