Peregrynacja znaków ŚDM. 24 godziny dla Pana

PAP / slo

"Czas peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży oraz inicjatywy "24 godziny dla Pana" to okazja do osobistej rozmowy z Jezusem Nauczycielem o tym, co najważniejsze" - napisał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w przesłaniu na czas peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej, która odbędzie się w dniach 14-28 marca br.

Słowo metropolity częstochowskiego zostanie odczytane we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 8 marca br.

"Już dziś jednak pytamy się, czy możemy za ewangelicznym młodzieńcem odpowiedzieć, że w naszym życiu zawsze przestrzegaliśmy dziesięć Bożych przykazań?" - pyta abp Depo i dodaje "a może poranieni brakiem miłości, poczucia bezpieczeństwa czy braku akceptacji, skażeni ideologiami źle pojętej wolności zagubiliśmy się na drogach życia popadając w niewolę grzechu?".

Metropolita częstochowski wskazuje na potrzebę oczyszczenia. - Wobec zagubionej ludzkości, a często tak konkretnego i bolesnego zagubienia wielu z nas, staje dziś Jezus Chrystus, który dokonuje oczyszczenia świątyni jerozolimskiej - pisze metropolita częstochowski. "Co nam chce przez to powiedzieć? Czy czyn Jezusa jest tylko wyrazem braku zgody na targowisko w domu Bożym? Czy może za postawą Chrystusa kryje się o wiele głębszy sens?" - pyta arcybiskup.

DEON.PL POLECA

Metropolita częstochowski zachęca do praktyki sakramentu pokuty i pojednania, w którym Jezus - Baranek Boży "dokonuje oczyszczenia nas z grzechów". Przypomina, że "dla właściwego przeżycia sakramentu pojednania i pokuty należy wypełnić warunki dobrej spowiedzi, którymi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź i zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu".

Odnosząc się do peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży abp Depo apeluje do wiernych archidiecezji częstochowskiej o "przyjęcie nauki Krzyża". - Prawdę o Baranku Bożym, który gładzi grzechy świata przypomina Kościół podczas każdej Eucharystii dodając, że błogosławieni są ci, którzy zostali wezwani na ucztę Baranka. Wezwanie na ucztę Baranka rozpoczyna się od ewangelizacji, czyli głoszenia nauki Krzyża, co jest pierwszym i niezbywalnym prawem oraz obowiązkiem Kościoła, a zarazem każdego chrześcijanina - pisze abp Depo i dodaje, że "choć nauka Krzyża dla wielu jest głupstwem i zgorszeniem, dla nas pozostaje mocą i mądrością Bożą".

Metropolita częstochowski wskazuje na św. Jana Pawła II, który "tak licznie gromadził młodych ludzi, pragnął, aby nauka Krzyża była przez nich nie tylko przyjęta, ale i głoszona". "Dlatego 22 kwietnia 1984 r. w Rzymie podarował młodzieży czterometrowej wysokości Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Papież mówił wówczas: "Drodzy młodzi, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak Roku Jubileuszowego, Krzyż Chrystusa! Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście" - napisał metropolita częstochowski.

Peregrynację znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej poprzedzi włączenie się w papieską inicjatywę adoracji i spowiedzi św. przez całą dobę "24 godziny dla Pana, która odbędzie się od godz. 17.00 13 marca do godz. 17.00 14 marca. Będzie ona realizowana w Częstochowie w kościele św. Jana Kantego i kościele Najświętszego Imienia Maryi, w Radomsku w kościele św. Marii Magdaleny, w Wieluniu w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia, w Myszkowie w kościele św. Piotra i Pawła oraz w Zawierciu w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Symbole ŚDM nawiedzą m.in. 32 parafie, 28 szkół, domy zakonne oraz 6 szpitali.

Jak informuje ks. Adam Polak, sekretarz wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej oraz jeden z koordynatorów przygotowań do ŚDM w archidiecezji częstochowskiej, symbole Światowych Dni Młodzieży dotrą praktycznie do każdego dekanatu archidiecezji. Będą m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym, na Kalwarii w Praszce, w Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku, Zawierciu.

Powitanie symboli nastąpi na Jasnej Górze 14 marca pod przewodnictwem abp. Depo. Następnie symbole będą niesione podczas Drogi Krzyżowej z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę 27 marca. Pożegnanie symboli odbędzie się 28 marca przed archikatedrą Świętej Rodziny.

M.in. w częstochowskim domu Sióstr Zmartwychwstanek symbole będą obecne 15 marca od godz. 11.30 do godz. 14. Z tej okazji zaplanowana jest akcja ewangelizacyjna w Alejach Najświętszej Maryi Panny. Symbole ŚDM zostaną powitane i uroczyście wystawione w domu u Sióstr Zmartwychwstanek, które od ponad stu lat służą pielgrzymom, jacy przybywają na Jasną Górę. Będzie też głoszony kerygmat, pantomimy: "Jesus lives" i "Set me free", świadectwa: Agnieszki Armacińskiej - członkini Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji i Dariusza Kowalskiego - znanego aktora, modlitwa uwielbienia, adoracja Krzyża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Peregrynacja znaków ŚDM. 24 godziny dla Pana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.