Jesteśmy przy krzyżu, by być z Chrystusem

Jesteśmy przy krzyżu, by być z Chrystusem
(fot. Urząd Miejski w Szydłowcu / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
KAI / ptt

Jesteśmy tutaj, przy krzyżu, by z odwagą wiary opowiedzieć się za Chrystusem - podkreślił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 14 marca przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze podczas pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej.

Msza św. poprzedziła przywitanie symboli ŚDM krzyża i ikony Salus Populi Romani w archidiecezji częstochowskiej. Na Mszy św. zgromadziło się ponad 1 tys. maturzystów z archidiecezji częstochowskiej. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali duszpasterze młodzieży i księża katecheci.

"Niech to spotkanie z Chrystusem w Domu Matki będzie wezwaniem do dostosowania życia do Ewangelii, do nawrócenia, do dotknięcia miłosierdzia i do pogłębienia wiary" - witał maturzystów w sanktuarium o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

DEON.PL POLECA

W homilii abp Depo przypomniał młodym słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Nowej Hucie w 1979 r. "Budowałem razem z wami na fundamencie krzyża". - Te słowa były prawdą, która nie tylko niepokoi, ale musi boleć- stwierdził abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazując na znaczenie okresu Wielkiego Postu przypomniał, że "Wielki Post podpowiada nam, że trzeba się ocknąć i obudzić w sobie wewnętrznego człowieka" - Każdy dzień Wielkiego Postu przybliża nam perspektywę krzyża na Golgocie. To jest nie tylko prawda historyczna, ale fakt łączący niebo z ziemią - mówił.

Odnosząc się do współczesnych opinii, że chrześcijaństwo jest przeciwko ludzkości abp Depo podkreślił, że "tylko chrześcijaństwo odważyło się włączyć ciało człowieka w wewnętrzne życie Boga". - Chrześcijaństwo nie jest przeciwko ludzkości. - podkreślił abp Depo i dodał, że "wielka miłość Boga nie objawiła się w sensacjach, ideach filozoficznych i socjologicznych, ale ma ludzką twarz Syna Bożego. Chrystus odbywa wewnętrzną walkę o człowieka w Ogrójcu".

Nawiązując do hasła peregrynacji symboli ŚDM "Dotknąć miłosierdzia" arcybiskup zaznaczył, że "ta prawda jest siłą pokonującą kłamstwo i obłudę".

Metropolita częstochowski wskazał na wiarę Maryi i przypomniał, że to Maryja "wprowadza nas w tajemnicę Syna". - Kim jest człowiek bez Boga. Jest chodzący, rozumny pychą jak faryzeusz z Ewangelii. Kim jest człowiek złączony z Bogiem. Na wzór celnika z Ewangelii jest istotą doświadczającą grzechu i Oblicza miłosiernego Boga. - mówił arcybiskup i kontynuował, że "przed Bogiem ważne jest zdejmowanie masek. W Chrystusie poznajemy prawdę o sobie".

Za znanym filozofem Pascalem abp Depo podkreślił, że " poznanie siebie bez poznania Boga rodzi rozpacz, natomiast poznanie Boga bez poznania siebie rodzi pychę".

Po Mszy św. o godz. 20.00 nastąpiło powitanie symboli ŚDM krzyża i ikony Salus Populi Romani przy figurze Matki Bożej na placu jasnogórskim. Następnie w bazylice jasnogórskiej odbył się program ewangelizacyjny, zabrzmiał m. in. śpiew "Akatystu".

Na rozpoczęcie peregrynacji symboli ŚDM w archidiecezji częstochowskiej abp Depo o godz. 21.00 w kaplicy Matki Bożej przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego. - Przychodzimy z prawdą o naszym życiu. Tym co najpiękniejsze mogło wydarzyć się na naszej ziemi to chrześcijaństwo. Za św. Janem Pawłem II powtarzamy: "Jestem bardzo w rękach Boga" - mówił w rozważaniu abp Depo.

Po Apelu Jasnogórskim w procesji symbole ŚDM zostały przeniesione do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana rozpoczęło się czuwanie modlitewne dla wiernych z miasta i archidiecezji pod przewodnictwem kleryków WSD.

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej odbywa się w dniach 14-28 marca. Symbole ŚDM nawiedzą m.in. 32 parafie, 28 szkół, domy zakonne oraz 6 szpitali.

Jak informuje ks. Adam Polak, sekretarz wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej oraz jeden z koordynatorów przygotowań do ŚDM w archidiecezji częstochowskiej, symbole Światowych Dni Młodzieży dotrą praktycznie do każdego dekanatu archidiecezji. Będą m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym, na Kalwarii w Praszce, w Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku, Zawierciu.

Symbole ŚDM będą niesione podczas Drogi Krzyżowej z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę 27 marca. Pożegnanie symboli odbędzie się 28 marca przed archikatedrą Świętej Rodziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jesteśmy przy krzyżu, by być z Chrystusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.