Pielgrzymka biskupów do "miasta Lutra"

Pielgrzymka biskupów do "miasta Lutra"
(fot. DrMartinus / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Ponad 20 biskupów i czołowych przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich Niemiec uczestniczyło 17 sierpnia w "ekumenicznej pielgrzymce" w Wittenberdze. W kościele katolickim, dwóch ewangelickich i protestanckim "miasta Lutra", w kościele miejskim i zamkowym, znajdującym się na liście UNESCO, uczestnicy pielgrzymki rozważali różne fragmenty Biblii, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

Ekumeniczne spotkanie miało być wyrazem woli Kościołów, aby dalszą drogę do obchodów 500-lecia reformacji w 2017 r. odbywać wspólnie, oświadczyła Wspólnota Robocza Kościołów Chrześcijańskich (ACK) Saksonii-Anhalt. Pielgrzymka, której okazją była 500. rocznica rozpoczęcia przez Marcina Lutra trwającej 30 lat profesury biblistyki na Uniwersytecie w Wittenberdze, odbyła się z inicjatywy tej organizacji.

Przewodniczący niemieckiej ACK, katolicki biskup Karl-Heinz Wiesemann wyraził zadowolenie z pielgrzymki, jako "pięknego znaku ekumenizmu". Zdaniem biskupa Spiry pielgrzymka pokazała, że mimo "bolesnego doświadczenia podziału" drogi nie muszą prowadzić w różne strony. Wśród chrześcijan bowiem panuje wielkie pragnienie widocznej jedności i głębszej wspólnoty. A przecież "mamy tak wiele wspólnego", powiedział bp Wiesemann.

DEON.PL POLECA

Wśród ponad stu uczestników "ekumenicznej pielgrzymki" byli m.in. ewangelicka biskup Środkowych Niemiec, Ilse Junkermann i były premier Bawarii Günther Beckstein, który jest wiceprezesem Synodu Kościołów Ewangelickich w Niemczech. W pielgrzymce przez Wittenbergę do dostojników kościelnych dołączali się przechodnie.

Wspólnota Robocza Kościołów Chrześcijańskich jest najważniejszym gremium ekumenicznym w Niemczech. Jej członkami jest 17 Kościołów i wspólnot kościelnych, a siedem posiada status gościa lub obserwatora. Do zadań ACK należy wzajemna informacja i poradnictwo, rozwijanie dialogu teologicznego, mediacje w kwestiach spornych oraz ekumeniczna praca informacyjna. ACK posiada liczne podgrupy regionalne i lokalne, a siedzibą Ekumenicznej Centrali jest Frankfurt nad Menem.

ACK została utworzona 10 marca 1948 r. w Kassel. Początkowo należały do niej tylko Kościoły protestanckie. W 1974 r. dołączyły Kościoły katolicki i greckoprawosławny. Obecnie przewodniczącym ACK jest katolicki biskup Spiry, Karl-Heinz Wiesemann. Po zjednoczeniu Niemiec połączyły się również organizacje RFN i NRD, w której ACK była obecna od 1970 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka biskupów do "miasta Lutra"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.