Pielgrzymka o trzeźwość narodu polskiego
30. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości przybędzie na Jasną Górę 18-19 czerwca. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Jak zawsze spotkanie będzie okazją do modlitwy w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu.
W zaproszeniu na pielgrzymkę bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomniał, że w tym roku Kościół Polski trwa w radosnym dziękczynieniu za dar beatyfikacji błogosławionego Jana Pawła II. „Ojciec święty z ojcowską troską dostrzegał problemy z trzeźwością w Polsce. Dlatego tak często poruszał ten temat podczas pielgrzymek do Ojczyzny i zachęcał do podejmowania aktywności w tej dziedzinie”, - napisał bp Bronakowski.
Do udziału w pielgrzymce w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego zaproszeni są duszpasterze, rodziny, stowarzyszenia i grupy działające na polu trzeźwościowym.
Jubileuszowe spotkanie rozpocznie się w sobotę, 18 czerwca o godz. 17.00. W programie znalazły się m.in.: prezentacje poszczególnych grup, świadectwa, wykład „Jak docierać z przesłaniem trzeźwości i abstynencji do ludzi młodych”, Apel Jasnogórski, wieczorna Msza św., różaniec i czuwanie w intencji trzeźwości z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa i innych uzależnień, a także jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa.
Zakończenie pielgrzymki zaplanowane jest na niedzielę, 19 czerwca uroczystą Mszą św. o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Po Eucharystii odbędzie się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości i zakonnych referentów trzeźwości z bp Tadeuszem Bronakowskim.
Praca zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości opiera się na wytycznych Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej, w której czytamy m.in. „w trosce o realizację życia w pełni ewangelicznego zgodnie z nauką II Soboru Watykańskiego oraz w obliczu ciągłego wzrostu alkoholizmu w społeczeństwie polskim Episkopat Polski - nawiązując do tradycji pracy Kościoła w Polsce nad trzeźwością Narodu i uznając konieczność wzmożenia wysiłków duszpasterskich na tym odcinku, nie umniejszając przy tym znaczenia walki z innymi wadami i zagrożeniami określa ogólne ramy kościelnej działalności trzeźwościowej”.
Działalność Kościoła na rzecz trzeźwości kieruje się zasadą: „przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich".
Całością działalności Kościoła w Polsce na rzecz trzeźwości, z polecenia Konferencji Episkopatu, kieruje zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. W jej skład wchodzą znawcy alkohologii pastoralnej i działacze trzeźwościowi zarówno duchowni, jak i świeccy. Zespół opracowuje bieżące i perspektywiczne programy duszpasterstwa trzeźwości, przygotowuje materiały, organizuje kursy, rekolekcje, konferencje trzeźwościowe itp. Najbliższymi współpracownikami zespołu są diecezjalni referenci trzeźwościowi.
Skomentuj artykuł