Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę

(fot. Wikimedia Commons)
PAP / pz

Około 2 tys. osób przybyło w sobotę na Jasną Górę w ramach 32. Pielgrzymki Obrońców Życia. W Narodowym Dniu Życia modlili się m.in. w intencji rozwiązań prawnych, które zapewniają ochronę ludzkiego życia od chwili poczęcia. Sprzeciwiali się metodzie in vitro.

Ustanowiony przez parlament Narodowy Dzień Życia obchodzony jest co roku 24 marca - w tym roku pod hasłem "Rodzina receptą na kryzys". Natomiast w przypadające zazwyczaj dzień później święto Zwiastowania Pańskiego Kościół rzymskokatolicki obchodzi Dzień Świętości Życia.

DEON.PL POLECA

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Antoni Zięba wskazał, że dla osiągnięcia zamierzonych celów potrzebnych jest wiele działań: apostolskich, edukacyjnych i obywatelskich - np. listy i telefony do parlamentarzystów, ale także modlitwa. Dopuszczający aborcję projekt liberalizacji prawa prezes ocenił jako "zbrodniczy". Sprzeciwił się też procedurze in vitro jako metodzie leczenia bezpłodności.

- Wiemy, że kręgi z Brukseli, Unii Europejskiej, naciskają, żeby w maju parlament podjął decyzję (ws. in vitro). Procedura in vitro nie służy życiu. To jest procedura śmierci, kalectwa; procedura zupełnie niepotrzebna, bo mamy nowoczesną, efektywną, a najważniejsze - etyczną metodę - naprotechnologię - wskazał, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Prezes Polskiej Federacji Ruchu Obrony Życia Paweł Wosicki podkreślił, że doroczne spotkanie na Jasnej Górze to okazja do okresowego podsumowania dokonań tego środowiska oraz nakreślenia planów na kolejny rok. Tematem wiodącym sobotniej pielgrzymki było wychowanie do życia w rodzinie.

- Nacisk cywilizacji śmierci jest coraz większy; musimy stać na straży życia. Upominamy się o to do władz, ale też do wszystkich ludzi dobrej woli, żeby szli razem z nami, by chronili życie - powiedziała Ewa Kowalewska z Federacji.

Głównym punktem pielgrzymki była msza przed jasnogórskim obrazem Matki Bożej. Przewodniczył jej częstochowski arcybiskup senior Stanisław Nowak. W homilii przypomniał m.in. słowa Jana Pawła II, który wzywał do "wielkiej, przenikającej cały świat modlitwy za życie". - Obrona życia to nie jest coś, co pochodzi od ludzi; to jest coś, co wynika z największej prawdy naszej wiary - z tego, że Bóg jest, że jest życiem - wskazał arcybiskup.

Podczas mszy złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W ten przyjęty w Kościele sposób od 25 lat wierni na dziewięć miesięcy biorą w modlitewną opiekę nienarodzone dzieci. Duchową adopcję wymyślili w 1987 r. paulini z warszawskiego kościoła Ducha Świętego przy ul. Długiej.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia w weekend w kilku polskich miastach zaplanowano Marsze dla Życia, sympozja i wystawy. W Warszawie od 16 marca trwa Tydzień dla Życia, obejmujący festiwal filmów "Pro-Life", panele dyskusyjne, warsztaty metod rozpoznawania płodności oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

Jednym z głównych wydarzeń warszawskiego Tygodnia dla Życia jest II Kongres Demograficzny. Jego kulminacją będzie Marsz Świętości Życia, w którym w niedzielę wyruszą dwie grupy: sprzed katedry św. Floriana na Pradze i katedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Około 14 spotkają się na Placu Zamkowym i stamtąd wspólnie przejdą Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża, gdzie zaplanowano koncert "Jutrznia za nienarodzonych".

Narodowy Dzień Życia - zgodnie z uchwałą Sejmu - jest "okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych". Ma być też motywem "solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.