"Pielgrzymka to nasze podróżowanie do Boga"

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
KAI / drr

- Pielgrzymka jest naszym podróżowaniem do Boga - podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas sprawowanej dziś rano Mszy św. poprzedzającej wymarsz 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

80. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę uroczyście rozpoczęła się poranną Mszą św. sprawowaną 6 lipca w katedrze pod przewodnictwem metropolity poznańskiego. W tym roku pielgrzymom w ciągu ich 10-dniowej wędrówki na Jasną Górę towarzyszy hasło: "Wierzę z Syna Bożego", które są jednocześnie hasłem pracy duszpasterskiej w bieżącym roku liturgicznym, a na jej patronów wybrano kanonizowanych w tym roku papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Podczas Eucharystii pielgrzymi modlili się m.in. o owocne przeżycie rekolekcji w drodze, jakimi jest pielgrzymka i o bezpieczeństwo na trasie, o dobrą pogodę oraz za gospodarzy, którzy będą dbali o ich wyżywienie i podejmowali na noclegach. Polecano także Bogu duchowych pielgrzymów, którzy będą towarzyszyli pątnikom codzienną modlitwą.

W homilii abp Gądecki zaznaczył, że cała historia zbawienia, która rozpoczęła się od wielkiego exodusu Abrahama, była jednym wielkim pielgrzymowaniem po drogach wiary. - Również Jezus, który przedstawia się jako "Droga", przez wcielenie sam wyrusza na drogę swojego ludu i całej ludzkości jednocząc się z każdym człowiekiem. On nie tylko pokazuje drogę, którą należy iść do Boga, lecz sam nią kroczy. On sam jest Drogą do Boga - zauważył metropolita poznański.

Przypomniał, że także uczniowie Jezusa, natchnieni przez Ducha Świętego, rozeszli się na wszystkie strony świata, idąc między różne narody i wszędzie głosząc Ewangelię. Oni również, czego świadectwem są Dzieje Apostolskie, definiują życie chrześcijańskie, jak przyznał kaznodzieja, jako drogę do niebieskiego Jeruzalem.

- Odnowiona świadomość tego, że lud Boży jest nieustannie w drodze, dochodzi do głosu ponownie na Soborze Watykańskim II, który samo życie chrześcijańskie zdefiniuje jako pielgrzymowanie w wierze - przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dodając, że chrześcijanin powinien być świadom tego, że na ziemi jest tylko podróżnikiem, obcokrajowcem i przybyszem, a jego prawdziwa ojczyzna jest w niebie.

Kaznodzieja stwierdził również, że oczywistą rzeczą jest, iż pielgrzymka różni się od turystyki. Turystyka jest bowiem, jak zaznaczył, ucieczką od życia codziennego do czegoś niecodziennego, natomiast pielgrzymowanie jest podróżowaniem w określonym celu. - Jednym z pierwszych celów, z powodów których Kościół zachęca do pielgrzymowania, jest pogłębienie wiary i życia duchowego. Pielgrzymka jest bowiem naszym podróżowaniem do Boga. Do Boga pielgrzymujemy więc także, z pomocą Maryi, podczas Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki idąc na Jasną Górę, aby od Maryi uczyć się większej wiary - podkreślił abp Gądecki.

W skład 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wchodzi 18 grup pielgrzymkowych. Większość z nich wyruszyła na szlak dziś rano, jednak pierwsza z nich - Grupa 12 z Czarnkowa, która ma do pokonania najdłuższą, bo prawie 400-kilometrową drogę do celu, wyszła już 3 lipca. Wczoraj natomiast rozpoczęły wędrówkę tzw. Grupy Opalenickie: z Opalenicy, Grodziska Wlkp., Buku i Kościana. Jutro z kolei wyjdzie Grupa Leszczyńska, a 8 lipca ostatnia z grup - z Pudliszek.

Jak szacują organizatorzy, w poznańskiej pielgrzymce, na którą można się jeszcze zapisywać na trasie, weźmie udział przynajmniej 2 tys. osób. Natomiast osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć to wydarzenie, zaproszone są do udziału w tzw. pielgrzymce duchowej. Jej podstawą jest codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których konferencje głosić będzie ks. dr Jan Glapiak oraz modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia.

Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej - do Łagiewnik z XII Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką "Od Miłosierdzia do Miłosierdzia". Wyruszy ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pielgrzymka to nasze podróżowanie do Boga"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.