Pierwszy turecki jezuita został kapłanem

(fot. asianews.it)
KAI / apd

Kwestiami bioetycznymi i dialogiem chrześcijańsko-muzułmańskim chce zajmować się pierwszy turecki jezuita, ks. Antuan Ilgit. 3 czerwca przyjął on w Rzymie święcenia kapłańskie, a nazajutrz odprawił prymicyjną Mszę św. w Ankarze.

W liturgii w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w stolicy Turcji uczestniczyli przełożeni zakonni z Włoch i Bliskiego Wschodu oraz nuncjusz apostolski w Ankarze, abp Antonio Lucibello. To właśnie w tej niewielkiej wspólnocie parafialnej przyszły jezuita, urodzony i wychowany w rodzinie muzułmańskiej, przyjął 13 lat temu chrzest. Parafia liczy zaledwie kilkuset wiernych w 6-milionowej Ankarze. W tym samym kościele modlą się katolicy różnych obrządków, a także wierni starożytnych Kościołów Wschodu: ormiańskiego i syryjskiego.

38-letni ks. Ilgit pochodzi z miejscowości Mersin, położonej 25 km od Tarsu. Skończył studia z ekonomii i administracji. W czasie służby wojskowej w Ankarze zetknął się z parafią katolicką i zaczął odkrywać wiarę chrześcijańską. Jednak studia teologiczne i formację zakonną odbył we Włoszech.

Duchowny podkreśla, że jego nawrócenie na chrześcijaństwo było długim procesem. Jednocześnie „islamska część” jego duchowej drogi wciąż pozostaje dla niego ważna. – Pan objawił mi się najpierw w islamie jako jeden Bóg – tłumaczy. Droga do Jezusa była więc „oczyszczaniem wiary”. Dlatego nie zamierza odrzucać pierwszego etapu swego życia, którego chrześcijaństwo jest „kolejnym krokiem, kulminacją poprzedniej ścieżki”, którą w całości uważa za „prawdziwy dar”.

DEON.PL POLECA


Ks. Ilgit jest absolwentem dwóch rzymskich uczelni: Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, gdzie studiował teologię, i Papieskiego Instytutu Wschodniego. Obecnie specjalizuje się w teologii moralnej i bioetyce na Akademii Alfonsjańskiej. Jego praca doktorska dotyczyć będzie takich zagadnień związanych z początkiem życia, jak: aborcja, antykoncepcja, wspomagana rozrodczość i stosowanie komórek macierzystych, ujętych z punktu widzenia antropologicznego i religijnego w tureckiej bioetyce. W tym celu studiuje m.in. fatwy (islamskie dekrety religijne) wydawane przez turecki Urząd ds. Religii. – Jest to pierwszy krok w tego typu dialogu, który – mam nadzieję – będzie kontynuowany – powiedział jezuita.

Na swym obrazku prymicyjnym ks. Ilgit umieścił słowa włoskiego duchownego, ks. Andrei Santoro, zamordowanego w Turcji w 2006 r.: „Jestem tu, aby żyć pośród tego ludu i pozwalać Jezusowi, aby był obecny przeze mnie”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pierwszy turecki jezuita został kapłanem
Komentarze (1)
S
szary
5 lipca 2010, 15:51
      Pięknie!     AMDG et  BMVH !