Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych
„Idziemy na Jasną Górę. Dołącz do nas!” - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę 28 sierpnia XV Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych, Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół, której organizatorem jest międzynarodowy katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”.
Pielgrzymka wyruszy rano z Olsztyna k. Częstochowy. Tego samego dnia na zakończenie pielgrzymki o godz. 17 metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak będzie przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej.
- Przed tron Maryi - Uzdrowicielki Chorych idzie każdy ze swoim bagażem trosk i radości. Naznaczeni stygmatem cierpienia w szczególny sposób pragną pokłonić się Matce Boga i złożyć na ręce Jej Syna wszystkie niedomagania i ułomności - zauważa Andrzej Kalinowski przewodniczący Ruchu „Betel”.
I Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych z Olsztyna k. Częstochowy na Jasną Górę zorganizowana została w 1996 r.
Stowarzyszenie „Betel” swoją działalność rozpoczęło w 1990 r. w Częstochowie. Twórcą Ruchu jest Andrzej Kalinowski. „Betel" działa w wielu miejscowościach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach, Kosowie, Włoszech, Wielkiej Brytanii. Obejmuje swoją troską osoby niepełnosprawne. Skupia duże grono wolontariuszy.
Działalność „Betel" zorganizowana jest wokół trzech Wspólnot: Wspólnot Spotkania gromadzących grupy rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i ich przyjaciół, osób starszych oraz grupy integracyjne młodzieży sprawnej z młodzieżą niepełnosprawną; Wspólnot Wspomagających, które skupiają wolontariat, dzieci i młodzież z terenów wiejskich i najuboższych, a także grupy i organizacje działające na rzecz świata osób słabych i ubogich; Wspólnot Życia, których członkowie tworzą tzw. domy stałe i do końca życia budują wspólnotę z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi Są to domy, w których opiekunowie pełnią zastępczą funkcję rodzica.
Ruch organizuje w Częstochowie m.in. od 2002 r. charytatywny turniej żużlowy o Puchar „Gorących Serc”, który od 2008 r. nosi imię Krzysztofa Walczaka, zmarłego w czerwcu 2008 r. głównego pomysłodawcy turnieju.
Dewizą i programem Ruchu są słowa "homo, amicitia, communio, Deus" (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego też początku działalność Ruchu wspierana jest przez abp. Stanisława Nowaka.
Skomentuj artykuł