Pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem
Pierwszy w Płocku pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem odbędzie się w niedzielę 16 czerwca na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego w Płocku. W grobie spoczną szczątki dzieci, których rodzice nie odebrali z płockich szpitali. Inicjatywę zbudowania Grobu Dzieci Nienarodzonych podjęli wspólnie biskup płocki Piotr Libera i prezydent miasta Andrzej Nowakowski.
- Śmierć dziecka, które zmarło, zanim zdążyło się narodzić, to problem dotykający coraz większą liczbę małżeństw. Niestety, wielu rodziców nie wie, że może zgodnie z prawem odebrać ciało dziecka ze szpitala i odprawić pełny pogrzeb katolicki. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej postanowiło zorganizować pierwszy w Płocku zbiorowy pogrzeb dzieci nienarodzonych, czyli zmarłych wskutek samoistnego poronienia - informuje ks. dr Jarosław Kamiński, diecezjalny duszpasterz rodzin.
We wspólnym grobie, wykonanym według projektu wicedyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. Andrzeja Milewskiego, na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, w niedzielę 16 czerwca zostaną pochowane doczesne szczątki zmarłych dzieci, po które nikt się nie zgłosił do płockich szpitali.
Najpierw o godz. 9.45 słowo wprowadzenia wygłosi ks. Jarosław Kamiński. O godz. 10.00 Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy ul. Kobylińskiego przewodniczyć będzie bp Roman Marcinkowski. Godzinę później uczestnicy uroczystości przejdą z urną na część zabytkową cmentarza do Grobu Dzieci Zmarłych przed Narodzeniem; urna z prochami zostanie złożona do grobu. Podobne pochówki zaplanowano dwa razy w roku.
Przedsięwzięcie, które kształtuje stosunek do najmniejszych, bezbronnych dzieci, było możliwe dzięki życzliwości prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, radnych miasta i bpa Piotra Libery: "Grób ten będzie spełniał dwie funkcje: będzie symbolicznym miejscem modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko wiele lat temu i nie wiedzą, co się z nim stało. Po drugie, będzie to miejsce uświadamiania społeczeństwa o godności życia ludzkiego, które rozpoczyna się w chwilą poczęcia", przekonuje biskup płocki.
W diecezji płockiej to drugie tego typu wydarzenie. W maju symboliczny Grób Dziecka Nienarodzonego został poświęcony w parafii św. Walentego w Gzach.
Skomentuj artykuł