Podano datę pogrzebu kardynała Nagyego
Uroczystości pogrzebowe zmarłego 5 czerwca w Krakowie kard. Stanisław Nagyego rozpoczną się w poniedziałek 10 czerwca (importa) o godz. 17, a pogrzeb odbędzie się we wtorek 11 czerwca o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.
Uroczystościom w dniu pogrzebu przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Kard. Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym w rodzinie górniczej. Matka kardynała była Polką, a ojciec Polakiem o węgierskich korzeniach.
Gdy miał 16 lat wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego.
Przez kilkadziesiąt lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 1952 uzyskał stopień doktora, w 1968 zrobił habilitację, w 1979 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 profesora zwyczajnego. Od 1958 aż do przejścia na emeryturę wykładał na KUL-u teologię fundamentalną. Mieszkał w Krakowie, skąd dojeżdżał na wykłady do Lublina i Wrocławia.
Z Karolem Wojtyłą łączyła go przyjaźń, wyprawy po górach i bliska współpraca. 13 października 2003 został wyświęcony na biskupa. 21 października 2003 podniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II.
Prezydium KEP po śmierci kard. Nagy'ego
Wyrazy braterskiej jedności po śmierci kard. Stanisława Nagy’ego przekazało prezydium Konferencji Episkopatu Polski na ręce metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W telegramie kondolencyjnym, biskupi zapewniają o modlitwie i serdecznej pamięci o Zmarłym.
Wyrażamy Panu Bogu wdzięczność za osobę oraz kapłańską i biskupią posługę ś.p. Księdza Kardynała, jaką - z troskliwością dobrego pasterza - podejmował dla dobra Kościoła w Polsce i na świecie - napisali w telegramie kondolencyjnym po śmierci kard. Nagy’ego abp Józef Michalik, abp Stanisław Gądecki i bp Wojciech Polak. Podkreślili w nim, że Zmarły Kardynał był bliskim współpracownikiem bł. Jana Pawła II, wybitnym profesorem, kaznodzieją i rekolekcjonistą; człowiekiem zasłużonym w dziedzinie teologii fundamentalnej i ekumenizmu. - Dał się poznać jako człowiek otwartego umysłu i wrażliwego serca na bieżące sprawy Kościoła w Polsce - napisali.
Skomentuj artykuł