Podano datę pogrzebu kardynała Nagyego

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / pz

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 5 czerwca w Krakowie kard. Stanisław Nagyego rozpoczną się w poniedziałek 10 czerwca (importa) o godz. 17, a pogrzeb odbędzie się we wtorek 11 czerwca o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

Uroczystościom w dniu pogrzebu przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kard. Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym w rodzinie górniczej. Matka kardynała była Polką, a ojciec Polakiem o węgierskich korzeniach.

DEON.PL POLECA

Gdy miał 16 lat wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego.
Przez kilkadziesiąt lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 1952 uzyskał stopień doktora, w 1968 zrobił habilitację, w 1979 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 profesora zwyczajnego. Od 1958 aż do przejścia na emeryturę wykładał na KUL-u teologię fundamentalną. Mieszkał w Krakowie, skąd dojeżdżał na wykłady do Lublina i Wrocławia.

Z Karolem Wojtyłą łączyła go przyjaźń, wyprawy po górach i bliska współpraca. 13 października 2003 został wyświęcony na biskupa. 21 października 2003 podniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II.

Prezydium KEP po śmierci kard. Nagy'ego

Wyrazy braterskiej jedności po śmierci kard. Stanisława Nagy’ego przekazało prezydium Konferencji Episkopatu Polski na ręce metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W telegramie kondolencyjnym, biskupi zapewniają o modlitwie i serdecznej pamięci o Zmarłym.

Wyrażamy Panu Bogu wdzięczność za osobę oraz kapłańską i biskupią posługę ś.p. Księdza Kardynała, jaką - z troskliwością dobrego pasterza - podejmował dla dobra Kościoła w Polsce i na świecie - napisali w telegramie kondolencyjnym po śmierci kard. Nagy’ego abp Józef Michalik, abp Stanisław Gądecki i bp Wojciech Polak. Podkreślili w nim, że Zmarły Kardynał był bliskim współpracownikiem bł. Jana Pawła II, wybitnym profesorem, kaznodzieją i rekolekcjonistą; człowiekiem zasłużonym w dziedzinie teologii fundamentalnej i ekumenizmu. - Dał się poznać jako człowiek otwartego umysłu i wrażliwego serca na bieżące sprawy Kościoła w Polsce - napisali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podano datę pogrzebu kardynała Nagyego
Komentarze (4)
A
abc
5 czerwca 2013, 17:52
abc był 3 tyg temu i zdanie swoje podtrzymuje
A
antek
5 czerwca 2013, 17:09
"Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Nagy'ego SCJ wybitnego teologa, człowieka głębokiej wiary i wielkiego serca a także przyjaciela bł. Jana Pawła II.  Ta przyjaźń - jak wspomina Kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski - sięga jeszcze czasów krakowskich i lubelskich i przetrwała aż do śmierci błogosławionego. Ksiądz profesor Nagy wspierał Ojca Świętego swoim doświadczeniem naukowym i kapłańskim, swoją myślą, zawsze świeżą, przewidującą, wybiegającą w przyszłość". Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 czerwca (importa) o godz. 17.00 oraz 11 czerwca (pogrzeb) o godzinie 11.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie 2013-06-05 13:21:38 | Cytuj | Zgłoś ~maks Ojciec św. Jan Paweł II docenił tę profesorską działalność ks. kard. Stanisława Nagy’ego, wybitnego teologa, eurydyty teologicznego i w 2003 roku mianował go kardynałem. Ks. Stanisław Nagy przyjął wtedy święcenia biskupie, a następnie uczestniczył w konsystorzu w czasie którego został kreowany kardynałem. Jego herb: „W Tobie Serce Jezusa swą ufność złożyłem” jest takim przypomnieniem, że serce człowieka szuka dopełnienia w Bogu. Możemy powiedzieć, że ksiądz kardynał Stanisław Nagy znalazł dzisiaj swoje dopełnienie w Bogu. Od samego początku bardzo popierał Radio Maryja i Telewizję Trwam. Właściwie był związany z tym nurtem myślenia o Kościele, o Polsce. Jego głos był bardzo ważny w tych dyskusjach na temat wolności mediów i prawa Radia Maryja, Telewizji Trwam do swojego miejsca w świecie medialnym, w Polsce, na świecie, na multipleksie. To jego wsparcie jest dzisiaj bardzo ważne i ufamy, że będzie z nieba wspierał tę naszą działalność. To słowa ks. prof. Machniaka -  Uniwerstytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Całośc na portalu Radia Maryja 
A
abc
5 czerwca 2013, 17:03
No tak. Centrum JP II aspiruje do miana biskupiej nekropolii. To będzie już drugi biskup pochowany na... placu budowy.
G
grześ
5 czerwca 2013, 16:52
sanktuarium bł. Jana Pawła II ???