Podlaskie: obchody 71. rocznicy urodzin błogosławionego ks. J. Popiełuszki

(fot. Astrid / flickr.com)
PAP / ms

W Suchowoli (Podlaskie) odbyły się w niedzielę obchody 71. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z tych ziem. Zamordowany w 1984 roku przez SB duchowny pochodził z tej parafii, urodził się w pobliskiej wsi Okopy. Podczas uroczystości mówiono o tym jak ważne miejsce w historii zajmuje ks. Popiełuszko.

W obchodach brała udział rodzina ks. Jerzego i mieszkańcy Suchowoli, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, działacze Solidarności, przedstawiciele IPN. Listy do uczestników skierowali premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło.

Uroczystości zorganizowała fundacja "Dobro", którą utworzyła rodzina Popiełuszków. Fundacja wspólnie z gminą Suchowola i kilkoma innymi podmiotami, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury przygotowała rocznicowe uroczystości.

DEON.PL POLECA

Ważne miejsce w historii

Podczas uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, została odprawiona msza w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suchowoli, wyświetlony został spektakl "Wolność jest w nas" przy Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, gdzie odbyły się też okolicznościowe przemówienia.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim liście (odczytał go szef miejskich struktur PiS Artur Kosicki), że trzeba dostrzec jak ważne miejsce w historii Polski zajmuje ks. Jerzy Popiełuszko. "Jego słowa dodawały Polakom odwagi. Męczeńska śmierć stała się symbolem poświęcenia w imię godności i prawdy. Dzięki Państwa zaangażowaniu udaje się pielęgnować pamięć o błogosławionym ks. Popiełuszce - za co serdecznie dziękuje" - napisał premier.

List od wicepremier Beaty Szydło odczytał aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i reżyser spektaklu "Wolność jest w nas" Piotr Szekowski. Wicepremier podziękowała za zaproszenie na spektakl opowiadający o życiu i pracy ks. Jerzego i napisała, że "ks. Popiełuszko był wielkim rodakiem, a obowiązkiem każdego z Polaków jest krzewienie pamięci o nim, a w 71. rocznicę urodzin mamy doskonałą okazję ku temu".

Walka za wiarę i ojczyznę

Obecny na uroczystości wiceprezes IPN Mateusz Szpytma przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko nie bał się ryzykować życiem, by walczyć za wiarę i ojczyznę. "Jest jednym z największych polskich bohaterów narodowych, który oddał życie za ojczyznę. Dziękujemy za to świadectwo. Dziękujemy za to miejsce i ludzi, którzy tu w Suchowoli i Okopach ukształtowali go. Chciałbym pogratulować wam księdza Jerzego i pogratulować pomysłu, jakim jest stworzenie jego muzeum" - mówił do zgromadzonych Szpytma.

Rodzina ks. Jerzego, bratanica Agnieszka, bratanek Marek i brat Józef podziękowali wszystkim za organizację uroczystości i pamięć o ks. Jerzym. W przyszłości fundacja, którą założyli chce pozyskać środki finansowe na budowę muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach w rodzinnej miejscowości księdza, gdzie w tej chwili znajduje się izba pamięci jego imienia i przechowywane są pamiątki po kapłanie.

Duchowy przywódca Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które zmienił na Jerzy. W szkole był nazywany Alkiem. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podlaskie: obchody 71. rocznicy urodzin błogosławionego ks. J. Popiełuszki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.