"Pokój" tematem gdańskiego Areopagu

KAI / drr

- Pokój wydaje się wartością tak oczywistą, że trudno nawet znaleźć pretekst do dyskusji o nim - pisze we wstępie do tegorocznego Areopagu jego współorganizator ks. Krzysztof Niedałtowski. - Wystarczy jednak wyobrazić sobie stan pozbawiony pokoju, aby uświadomić sobie nieoczywisty charakter tego, co przyzwyczailiśmy się traktować jako naturalne. Nie trzeba przeciwstawiać pokojowi drastycznego czasu wojny. Wystarczy dodać przedrostek "nie", aby uzmysłowić sobie cenę pokoju w indywidualnym i społecznym życiu każdego z nas - podkreśla.

Ks. Niedałtowski zaznacza, że "Gdańsk ma szczególny tytuł do debatowania o pokoju". To tu zaczęła się tragiczna wojna. Tu powstaje muzeum mające utrwalić w zbiorowej pamięci to, co może przynieść ze sobą chęć dominacji, brak gotowości do dialogu. Tu także na drodze pokojowej rewolucji zaczął kształtować się nowy ład Europy po ciemnym okresie totalitaryzmów". - Cztery lata temu zaczęliśmy od debaty o zgodzie nowy cykl gdańskich Areopagów, opatrzony tytułem ZŁOTA BRAMA. Dziś zamykamy go, spoglądając na alegorię pokoju. Mamy nadzieję, że zarówno te lata dyskusji o cnotach i wartościach obywatelskich, jak i osiem poprzednich sezonów skupionych wokół powinności człowieka, zostawiły w nas ślad etycznego zobowiązania wobec dobra wspólnego. Wierzymy w siłę dialogu, który skuteczniej i lepiej niż walka odmienia oblicze naszej ziemi podkreśla współorganizator gdańskiego Areopagu.

DEON.PL POLECA

Pierwsza debata zatytułowana "Niepokoje obywateli" rozpocznie się w piątek 9 marca o godz. 17.30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance. Udział w niej weźmie czterech gości. Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun spróbuje odpowiedzieć na pytanie "Czy kryzys zagraża jedności Europy?", natomiast socjolog prof. Jadwiga Staniszkis "Czy istnieją dwie Polski?". Dziennikarz Adam Szostakiewicz zastanowi się "Co niepokoi polskich chrześcijan", a Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zastanowi się nad tym, kto się boi kultury. Moderatorami debaty będą: dziennikarz Maciej Wierzyński oraz ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych.

Tego dnia o godz. 20.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert "Pasja według Św. Mateusza" Johanna Sebastiana Bacha. Zagra Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Kaia Bumanna. Zaśpiewają soliści oraz Chóry: Cappella Gedanensis, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz "Canzonetta" Chór Dziecięcy.

Kolejna debata Areopagu odbędzie się w sobotę o godz. 17.30. Również w niej weźmie udział czterech gości. Historyk prof. Tomasz Nałęcz odpowie na pytanie, jak powinien wyglądać dialog władzy z obywatelami, a prawnik prof. Marek Safjan o tym, co się dzieje, gdy ludzie przestają debatować. Robin Barnett, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce zastanowi się czy Europa przeradza się w pole bitwy, a Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności odpowie na pytanie: jeśli nie solidarność to co? Moderatorami dyskusji będą językoznawca Jerzy Bralczyk oraz dziennikarz Maciej Wierzyński.

Podczas Areopagu przekazana zostanie również "Karta Powinności Człowieka" proklamowana w Gdańsku 2 września 2000 r. Jak piszą organizatorzy, Karta "wyrosła z doświadczenia pokojowej rewolucji Solidarności. Była odpowiedzią na pytanie - co by było, gdyby stoczniowcy poszli do domu? W domyśle - zadowolili się zwykłymi podwyżkami płac? Wartości, które mieli przed oczyma, spowodowały, że nie zrobili nikomu krzywdy, a młodych żołnierzy, skierowanych 13 grudnia 1981 roku do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina, żony stoczniowców częstowały w grudniowy mróz gorącą herbatą. Nie byłoby Karty Powinności Człowieka, a później Gdańskiego Areopagu, gdyby nie obchody dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa i apel Jana Pawła II z encykliki "Redemptoris Missio", aby nieść światło na "współczesne areopagi"".

Karta zostanie przekazana Europejskiemu Centrum Solidarności - "strażnikowi idei, która legła u podstaw naszej wolności. To zaszczyt i radość tym większa, że ECS bierze żywy i twórczy udział w debacie publicznej - zamykając Forum Dialogu Gdański Areopag".

Od wtorku do czwartku o godz. 20.00 odbywać się będą debaty przy kawie. Każdego dnia będzie można posłuchać wystąpień dwóch osób. We wtorek prozaik Paweł Huelle odpowie na pytanie "Niepokój egzystencjalny - przywilej czy przekleństwo?", a chirurg dziecięcy Piotr Czauderna "Dlaczego wybory polityczne dzielą w Polsce rodziny i przyjaciół?".

W środę dziennikarka Agnieszka Michajłow wystąpi z tematem "Czy pora już zamknąć archiwa IPN?", natomiast ekonomista Piotr Dominiak "Czy chwieje się porządek świata?". Ostatnimi gośćmi przed areopagowymi debatami w czwartek będą medioznawca Maciej Mrozowski, który opowie "Dlaczego w mediach wciąż toczą się wojny?" oraz Maciej Wierzyński "Czy media psują demokrację?".

Areopag Gdański zakończy się Mszą św. w niedzielę 11 marca w samo południe w kościele Św. Jana w Gdańsku. Odbędzie się ona w intencji gości i uczestników spotkania, liturgię będą sprawować ks. Krzysztof Niedałtowski oraz ks. Witold Bock.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Pokój" tematem gdańskiego Areopagu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.