"Pola Nadziei składają się z nas!" Start 22. edycji akcji na rzecz opieki hospicyjnej

"Pola Nadziei składają się z nas!" Start 22. edycji akcji na rzecz opieki hospicyjnej
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Pod hasłem "Pola Nadziei składają się z nas!" rozpoczęła się w Krakowie tegoroczna edycja kampanii Pola Nadziei na rzecz osób terminalnie chorych. Jej organizatorem jest krakowskie Hospicjum św. Łazarza - jedna z najstarszych w Polsce placówek tego typu.

W programie przewidziano kwesty w kościołach, sklepach, szkołach i na wyższych uczelniach, konkursy szkolne i spotkania z nauczycielami - koordynatorami wolontariatu szkolnego. Na zaproszenie organizatorów imprez plenerowych, festynów, koncertów i spektakli, wolontariusze hospicjum będą zbierali datki na rzecz kampanii.

Ks. Kaczkowski: hospicjum to nie jest one way ticket >>

W sobotę 6 kwietnia w ramach cyklu "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!" odbędzie się w kościele Arka Pana koncert dla Pól Nadziei pt. "Świat według Hanny Chrzanowskiej". W dniach 7-10 maja ulicami Krakowa przejedzie Żonkilowy Tramwaj, a 23 maja zaplanowano finał Pól Nadziei, czyli zakończenie programu szkolnego w Nowohuckim Centrum Kultury. W niedzielę 26 maja odbędzie się w bazylice Mariackiej koncert pieśni maryjnych "Dla Matki".

Pod koniec czerwca do Krakowa zjadą Żonkilowe Hospicja.Pierwsze żółte żonkile zostały posadzone w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Hospicjum otrzymało w darze 350 tys. cebulek od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga, która na swoje 50-lecie postanowiła wspomóc krakowską placówkę poprzez przeszczepienie na polski grunt akcji zbierania funduszy - Pola Nadziei.

Hospicjum, w którym można mieszkać z kotem i czuć się jak w SPA, świętuje 9. urodziny >>

Od tego czasu wiosną krakowskie ulice zakwitają żonkilami. Wolontariusze hospicjum zbierają pieniądze do puszek i każdego ofiarodawcę obdarzają jedwabnym kwiatem. Stałym elementem kampanii są także kwesty pod kościołami krakowskimi.Akcja ma także wymiar edukacyjny. W szkołach Małopolski przeprowadzane są konkursy na ogród żonkilowy oraz lekcje uświadamiające młodym ludziom obowiązek niesienia pomocy osobom chorym i umierającym. Młodsze dzieci uczestniczą w zabawach i konkursach plastycznych.

Krakowskie Hospicjum św. Łazarza należy do najstarszych w Polsce. Wyrosło w 1981 roku z prac grupy synodalnej przy nowohuckim kościele Arka Pana. Po zapoznaniu się z działalnością Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, grupa uznała, że także i w Polsce należy zatroskać się o potrzeby zarówno fizyczne, jak i duchowe chorych cierpiących na choroby nowotworowe, niemających odpowiedniej, profesjonalnej opieki w domach rodzinnych i w szpitalach.We wrześniu 1981 roku zarejestrowano Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum". Założycielami organizacji byli zarówno świeccy katolicy skupieni wokół kościoła Arka Pana, jak i lekarze z Instytutu Onkologii w Krakowie. Dom hospicyjny został otwarty w 1998 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pola Nadziei składają się z nas!" Start 22. edycji akcji na rzecz opieki hospicyjnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.