Polacy będą modlić się za Kościół w Chinach

(fot. Jonathan Kos-Read / Foter / CC BY-ND 2.0)
KAI / kn

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach obchodzony będzie na całym świecie 24 maja, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, otaczanej szczególną czcią w sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju. To inicjatywa papieża Benedykta XVI z 2007 r. Modlitwy w intencji Kościoła w komunistycznych Chinach, gdzie Kościół cierpi prześladowania, odbędą się także w Polsce.

Główne obchody odbędą się już dziś, 23 maja, w warszawskim kościele ojców franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej 1. Spotkanie rozpocznie się o 18.30 nabożeństwem majowym. Następnie o godz. 19.00 odprawiona zostanie Mszy św. w intencji Kościoła w Chinach. Po liturgii zebrani wysłuchają prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD "Kościół katolicki w Chinach wczoraj i dziś".

Instytucją, która w Polsce w sposób szczególny zajmuje się pomocą Kościołowi w Chinach jest Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ (www.sinicum.pl). Skupia ono księży i siostry zakonne zaangażowane w prace na rzecz rozwoju Kościoła w tym kraju.

W tym najludniejszym kraju świata katolicy stanowią mniej niż 1 proc. populacji. "Chcielibyśmy by ci, którzy nie znają Jezusa Chrystusa mogli dzielić radość, jaka jest naszym udziałem" - powiedziała KAI s. Weronika Maria Klebba SSpS, sekretarz Stowarzyszenia Sinicum.

Celem organizowania Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach jest też wsparcie tamtejszych chrześcijan w ich ciężkiej sytuacji. "Chcemy wpierać tych, którzy z uwagi na swoja wiarę w Jezusa Chrystusa - czy jako katolicy czy protestanci - cierpią różnego rodzaju restrykcje, ograniczanie wolności i prześladowania" - wskazuje zakonnica. Przypomina, że wielu biskupów i księży znajduje się w chińskich więzieniach i aresztach domowych.

Obchodzony w Kościele powszechnym Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach ma przybliżyć wszystkim katolikom realia w jakich żyją ich współbracia w wierze. "Katolicy są tam małą trzódką, która potrzebuje wsparcia. Tym bardziej, że więzy jakie z Kościołem powszechnym mogą utrzymywać katolicy z innych krajów, są dla Chińczyków niemożliwe" - zwraca uwagę s. Weronika. Na przykład chińscy biskupi nie mogą odbywać wizyt ad limina Apostolorum służących spotkaniu z papieżem.

Warto wspomnieć, że Kościół w naszym kraju pomaga w kształceniu chińskich sióstr zakonnych, kleryków i świeckich. Siedem lat temu zaproszono cztery zakonnice z lokalnych zgromadzeń do odbycia studiów teologicznych, dwie z nich wróciły już do Chin, na ich miejsce przybyły dwie kolejne. Także młodzież polska związana z ruchem oazowym od lat wyjeżdża do Chin głosząc tam rekolekcje.

Obecnie w Polsce przebywają trzy siostry z Chin, dwie z nich kończą w tym roku studia magisterskie a jedna z nich przyjechała do naszego kraju po raz drugi aby pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztuki religijnej. Jest także diakon, który w tym roku powróci do Chin aby w swojej ojczyźnie przyjąć święcenia kapłańskie.

Niewykluczone, że do Polski przyjedzie grupa katolików świeckich, by studiować teologię, bowiem w Chinach takie możliwości są mocno ograniczone. Na zaproszenie Ruchu Światło-Życie, do Krościenka nad Dunajcem w lipcu ub. roku przebywała siedmioosobowa grupa chińskiej młodzieży.

We wrześniu ub. roku po raz pierwszy zorganizowano seminarium dla chińskich sióstr zakonnych na temat życia zakonnego. Uczestniczyło w nim 18 sióstr z 16 różnych zgromadzeń. Przez trzy tygodnie odwiedzały wspólnoty życia konsekrowanego w naszym kraju, odwiedziły m.in. Warszawę, Jasną Górę i Łagiewniki, słuchały w wykładach. Podobne seminarium odbędzie się także we wrześniu br.

S. Klebba wyraziła nadzieję, że dzięki modlitwom za Kościół w Państwie Środka tamtejsi będą potrafili pogodzić lojalność wobec Stolicy Apostolskiej ze swoim poczuciem patriotyzmu. "W kontekście chińskim jest to niezmiernie delikatne i bardzo trudne" - zaznacza zakonnica.

Stowarzyszenie rozesłało do wszystkich polskich parafii informacje o Kościele w Chinach i zachętę do włączenia się w modlitwę w intencji tamtejszych wiernych. Proboszczowie otrzymali teksty modlitwy, komentarze do Mszy Świętej, modlitwę wiernych, propozycje do homilii i nabożeństw majowych.

Sinicum podejmuje także szereg innych inicjatyw popularyzujących wiedzę o Kościele w Chinach. Z adresu www.ssi.edu.pl/china/katechezy.pdf można pobrać elektroniczną wersję książki "Chińskie katechezy" (w opracowaniu ks. dr Klejnowskiego-Różyckiego). Jest to zbiór konspektów katechez (od szczebla przedszkolnego, poprzez wszystkie poziomy szkół do studentów) związanych z tematyką chińską, napisanych głównie przez studentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Do każdej katechezy dołączone są linki z prezentacjami multimedialnymi, muzyką, obrazami zamieszczonymi w Internecie, ułatwiającymi aktywizowanie słuchaczy. Zachęcamy księży i katechetów do skorzystania z tej propozycji.

W Polsce wydawany jest także kwartalnie biuletyn informacyjny "Chiny Dzisiaj" (chinydzisiaj.ecclesia.org.pl), poświęcony problematyce religii w tym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa, a zwłaszcza Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej. Pismo wydaje Sinicum przy współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji, Polska Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego oraz Polską Prowincję Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Stowarzyszenie Sinicum zachęca do stałego, aktywnego włączenia się w pomoc duchową, organizacyjną i materialną Kościołowi w Chinach poprzez członkostwo wspierające w Stowarzyszeniu Sinicum im. Michała Boyma S. Organizacja ta pomaga m.in. w kształceniu chińskich sióstr zakonnych i kleryków w Polsce.

Prezes Stowarzyszenia Sinicum ks. Antoni Koszorz SVD zwraca uwagę, że nie sposób opisywać Kościoła katolickiego w Chinach w kategoriach czarno-białego podziału na Kościół wierny Stolicy Apostolskiej i podporządkowane komunistom Katolickie Stowarzyszenie Patriotów Chińskich.

"Sytuacja jest bardziej skomplikowana, natomiast zarówno Jan Paweł II jak i Benedykt XVI zwracali się do jednego Kościoła w Chinach" - podkreśla werbista. Przypomina, że w liście z 2007 r. Benedykt XVI wzywał do pojednania pomiędzy Kościołem mającym mandat komunistycznych władz i tym podziemnym, który dochowuje większej wierności Papieżowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy będą modlić się za Kościół w Chinach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.