Polak w najbliższym otoczeniu Franciszka

(fot. waticanos / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / pz

Jutro, 17 września o godz. 16.30 sakrę biskupią w bazylice watykańskiej przyjmie nowy papieski jałmużnik, abp Konrad Krajewski. Głównym konsekratorem będzie przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, kard. Giuseppe Bertello, zaś współkonsekratorami arcybiskupi Piero Marini i Władysław Ziółek.

Mianowany 3 sierpnia szefem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, a zarazem arcybiskupem tytularnym Benwentu w północnej Afryce ks. prał. Konrad Krajewski urodził się w Łodzi 25 listopada 1963 roku. W 1982 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1988 roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tego samego roku, 11 czerwca przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp Władysława Ziółka. Przez dwa lata pracował duszpastersko.

DEON.PL POLECA

W 1990 roku podjął studia w zakresie liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum", gdzie uzyskał w 1993 roku kościelny licencjat. W 1995 roku uzyskał doktorat z teologii ze specjalizacją w dziedzinie liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum".

Po powrocie z Rzymu w 1995 roku był ceremoniarzem abp Władysława Ziółka, wykładowcą liturgiki oraz dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1997 roku podczas wizyty bł. Jana Pawła II w Polsce zajmował się przygotowaniem liturgicznym wszystkich stacji. Od 1997 roku był prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a od 1 października 1998 podjął pracę w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Od 12 maja 1999 roku jest papieskim ceremoniarzem.

Był bliskim współpracownikiem bł. Jana Pawła II. Przed kamerami telewizji publicznej, w filmie "Tajemnica Jana Pawła II", podzielił się przejmującymi wspomnieniami o osobie Ojca Świętego.

Pełniąc swoje odpowiedzialne zadania ks. prał. Krajewski udzielał się także duszpastersko.

Jałmużnik papieski to arcybiskup, który należy do Famiglia Pontificia - czyli najbliższego otoczenia Ojca Świętego i zawsze obecny jest obok prefekta Domu Papieskiego na uroczystościach i audiencjach. Do jego zadań należy udzielanie w imieniu papieża jałmużny potrzebującym. Zajmuje się także udzielaniem błogosławieństw papieskich - na ich formularzu widnieje jego podpis. Wszelkie wpływy z tego tytułu przeznaczane są na papieskie dzieła miłosierdzia oraz instytucje dobroczynne podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a także na kilka szkół na terenie Rzymu i Castel Gandolfo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polak w najbliższym otoczeniu Franciszka
Komentarze (1)
A
Ania z Łodzi
16 września 2013, 11:23
Grtulujemy Ks. Konradowi  i życzymy  dużo  Lask   boiżych  życza  Łodzianie pozdrawiamy  naszego kochanego  Łodziaka