Polscy biskupi w Watykanie o konsekrowaniu

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

"Chrystus obdarza niektóre kobiety i mężczyzn powołaniem wzywając ich do szczególnego poświęcenia się i pójścia przez życie drogą rad ewangelicznych".

O tym mówiono podczas spotkania polskich biskupów w watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jednym z uczestników spotkania był abp Marek Jędraszewski, arcybiskup łódzki.

Szczególną uwagę poświęcono kobietom wybierającym drogę "dziewicy" i "wdowy" konsekrowanej. Zjawisko to można coraz częściej można obserwować także w Polsce. "Ku mojemu zaskoczeniu, nie mamy jeszcze dyrektorium, które określałoby formację i opiekę nad osobami, które decydują się do podjęcia tego typu służby w Kościele. Istnieją pewne opracowania na poziomie diecezjalnym ale nie na poziomie Konferencji Episkopatu Polski" - powiedział abp Jędraszewski. Kongregacja zwróciła się do polskich biskupów, aby przesłali materiały do opracowania dokumentu, który miałby w tej kwestii zastosowanie w całym Kościele powszechnym.

Sekretarz Kongregacji, abp José Rodríguez Carballo przypomniał o zaaprobowanej przez papieża Franciszka inicjatywie, aby przyszły rok - 2015 obchodzić jako Rok Życia Konsekrowanego. "Jest ono ważną częścią życia Kościoła, świadectwem, co to znaczy poświęcić całe życie Chrystusowi odpowiadając na Jego powołanie. Obchody takiego roku są też wezwaniem, aby biskupi diecezjalni troszczyli się o jak najlepszą współpracę między księżmi diecezjalnymi a zakonnikami i zakonnicami a także między zakonami i instytutami życia konsekrowanego. Powinniśmy promować dialog, zrozumienie i współpracę tym bardziej, że każdy pragnie trwać przy swoim charyzmacie a z drugiej strony występują coraz większe problemy z powołaniami zakonnymi" - powiedział abp Jędraszewski.

DEON.PL POLECA


Przypomniał, że Polska nadal jest uważana za "zagłębie" powołań kapłańskich i zakonnych. Arcybiskup zwrócił uwagę, że niestety od kilku lat także Polskę dotyka kryzys powołań zwłaszcza do życia w zakonach żeńskich. Wynika to nie tylko z kryzysu wiary w społeczeństwie, ale także z kryzysu demograficznego, rodziny, emigracji młodego pokolenia w poszukiwaniu pracy. Do tego dochodzi panujący powszechnie zlaicyzowany styl życia i postawa konsumpcyjna. "To na pewno nie ułatwia decyzji by w sposób radykalny pójść za Chrystusem. Z drugiej strony ci, którzy postanawiają iść tą drogą stają się znakiem sprzeciwu wobec współczesnego świata i świadkami Ewangelii" - powiedział metropolita łódzki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi w Watykanie o konsekrowaniu
Komentarze (2)
F
Filozof
4 lutego 2014, 12:17
Maju, wypisujesz bzdury typu feministycznego. Ksieza, wrecz przeciwnie, sznuja siostry i czesto sa im wdzieczni za ich sluzbe w Kosciele. Sa czesto dobrze zorganizowane i jak potrafia tam, gdzie zostaly skierowane. Ps. Troche uczciwosci w ocenianiu innych ludzi i wiecej szcunku dla osoby, droga Maju! Pozdrawiam.
M
maja
4 lutego 2014, 11:27
znam dziewczyny, które chcą iść do zakonu, ale nie wybierają tej drogi ponieważ nie chcą wspólpracować z księżmi, którzy nie szanują  zakonnic, one myślą, że idąc do zakonu są skazane na współpracę z księżmi. Czasy się zmieniły i zakonnice są już wykształcone, prowadzą swoje dzieła, mają sukcesy na swoim polu działalności i niejednokrotnie o wiele lepiej podejmują pracę z ludźmi, niż księża, którzy ciągle jeszcze myślą (choć już nie mówią), że są mądrzejsi.