Polscy księża ze złotym medalem piłkarskich mistrzostw Europy!
W rozegranym w czwartek meczu finałowym między Polską a Portugalią, polscy księża wynikiem 1:0 uzyskali tytuł mistrzów Europy podczas trwających od 6 do 8 lutego XII mistrzostw Europy w piłce nożnej halowej księży, we włoskiej Brescii.
Złotego gola dla polskich księży zdobył ksiądz z diecezji kieleckiej, ks. Grzegorz Pastorczyk, pracujący jako wikariusz w Koniecpolu.
- Emocje były ogromne, bo poziom był bardzo wyrównany - relacjonuje dla KAI ks. Edward Giemza, proboszcz z Sędziszowa w diecezji kieleckiej, dla którego to już dwunaste mistrzostwa Europy w reprezentacji księży.
Jak dodaje, równie emocjonujący był półfinał z Węgrami, gdzie do końca meczu utrzymał się wynik 0:0, a rozstrzygnęły dopiero rzuty karne, w których Polacy wygrali 6:5.
Reprezentacja Polski stanowiła ścisłe grono faworytów - księża mają na swoim koncie obecnie m.in. sześć złotych medali.
O tytuł najlepszej drużyny Europy wśród księży zagrało 16 reprezentacji. Polska w fazie grupowej zmierzyła się z Czechami, Austrią i Białorusią. Trenerem reprezentacji Polski jest były piłkarz Korony, obecnie trener grup młodzieżowych kieleckiego klubu - Marek Parzyszek. Kapitanem drużyny jest ks. Marek Łosak (wikariusz z Pińczowa).
Diecezja kielecka stanowi niekwestionowany trzon reprezentacji Polski. W zakończonych właśnie mistrzostwach reprezentowali ją: ks. Krzysztof Banasik - zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej i duszpasterz kieleckich sportowców, ks. Edward Giemza - proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie), ks. Marek Łosak - wikariusz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie, ks. Mateusz Jędrocha - wikariusz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Stopnicy, ks. Grzegorz Pastorczyk - wikariusz parafii Trójcy Świętej w Koniecpolu, ks. Dariusz Snochowski, doktorant KUL, pomaga duszpastersko w parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach.
Księża zawsze podkreślają, że mistrzostwa to nie tylko czas dla piłkarskiego hobby, ale i wymiany kapłańskich doświadczeń oraz promowania postawy fair play, którą starają się także wdrażać na co dzień, pracując w swoich parafiach i realizując różne inicjatywy sportowe.
- Także i na tych mistrzostwach była dobra, przyjazna atmosfera, łączyła nas także modlitwa i jej wspólny język - łacina - dodaje ks. Edward Giemza.
W rozgrywkach w Brescii wzięło udział 16 drużyn, czyli 250 księży, którzy rozegrali w sumie 42 mecze.
Skomentuj artykuł