Polscy saletyni wybiorą nowego prowincjała

Polscy saletyni wybiorą nowego prowincjała
(fot. Tomasz Bienias / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / pk

Kapituła Wyborcza i dla Spraw polskiej prowincji saletynów odbywa się w dniach 9-14 lutego w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

Kapitule przewodniczy przełożony generalny zgromadzenia ks. Silvano Marisa MS. W czasie Mszy św. otwierającej obrady przypomniał, że Rada Zgromadzenia w Salmacie w 2013 r. wezwała Komisję Europejskich Prowincjałów do refleksji nad przyszłością saletyńskiej obecności w Europie. - Jaką postać przyjmie obecność misjonarzy saletynów na kontynencie? W tym poszukiwaniu ważną rolę powinna odegrać wasza prowincja - podkreślił ks. Marisa.

Jak informuje ks. Grzegorz Zembroń MS, pierwsze istotne głosowanie dotyczyło wyboru członków Komisji Inicjatyw, która faktycznie koordynuje prace kapituły. Zatwierdzono także składy pięciu komisji kapitulnych, które będą zajmować się tematami ważnymi dla życia i posługi prowincji. Po ustaleniach proceduralnych ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS rozpoczął składanie sprawozdania o stanie prowincji za lata 2012-2015.

- W najbliższych dniach gremium obradować będzie nad sprawami dotyczącymi życia i posługi polskich saletynów oraz nad postulatami i wnioskami, które zostały przedstawione przez członków prowincji - wyjaśnia ks. Zembroń. W dalszej kolejności Kapituła dokona wyboru Prowincjała i jego Asystentów na trzyletnią kadencję. Kilkudniowe obrady zakończy głosowanie nad podjętymi uchwałami.

DEON.PL POLECA

W obradach bierze udział 32 delegatów. Wśród nich jest 5 członków obecnego Zarządu Prowincjalnego i 25 delegatów wybranych przez członków prowincji. Oprócz nich w Kapitule uczestniczą dwaj członkowie dawnej prowincji szwajcarskiej, od 2013 r. połączonej z prowincją polską. Większość delegatów to doświadczeni kapitulanci. Najstarszy uczestnik Kapituły ma 68 lat, zaś najmłodszy 33 lata.

Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów zostało założone w 1852 r. i jest związane z objawieniem Matki Bożej w La Salette. Charyzmatem saletynów jest pojednanie a głównym zadaniem - głoszenie orędzia Płaczącej Pani. Swoją misję zakonnicy realizuję poprzez duszpasterstwo parafialne i głoszenie rekolekcji.

Pierwsi saletyni przybyli do Polski ze Szwajcarii w 1902 r. a trzy lata później objęli pierwszą polską parafię i założyli dom zakonny. W Polsce prowadzą m.in. Centrum Pojednania "La Salette" w Dębowcu, Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, a także wydawnictwo i dwumiesięcznik "Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej".

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy saletyni wybiorą nowego prowincjała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.