Polska Misja Medyczna: klinika mobilna pomoże tysiącom uchodźców w Kurdystanie
Konflikt kurdyjsko-turecki zaognia się. Napływ fali uchodźców uciekających z Syrii do irackiego Kurdystanu jest pewny. Życie prawie 2 mln osób jest zagrożonych. Na miejscu pracuje Polska Misja Medyczna, która obsługuje klinki mobilne w obozach dla uchodźców oraz produkcję protez.
Od środy wojska tureckie prowadzą operację, w wyniku której prezydent Erdogan chce wyprzeć Kurdów i przesiedlić Syryjczyków do tak zwanej strefy bezpieczeństwa leżącej przy granicy turecko-syryjskiej (obszar sięgający 30 km w głąb Syrii).
„Kolejny raz powtarza się ta sama sytuacja. Ludzie uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną. Wielu ludzi straci swoje domy, wielu z nich straci życie. Naszą misją jest przede wszystkich zapewnienie ludności cywilnej wsparcia medycznego. To oni podczas konfliktu cierpią najbardziej” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
Misja apeluje o wsparcie pomocy medycznej, zaopatrzenia zespołu medycznego w niezbędne zapasy leków i materiałów medycznych, która wkrótce trafią do potrzebujących. W irackim Kurdystanie i Syrii prowadzi działania pomocowe od 2016 r.
W tej chwili Kurdowie z Syrii w popłochu przemierzają drogę w samochodach pełnych cennych przedmiotów i pieszo, w dzień i w nocy. PMM jest przygotowana, żeby pomagać. Klinika mobilna pracuje nieustannie w regionie Erbil. W ub. roku PMM pomogła 11 tys. 365 pacjentom. W najbliższym czasie będzie ich dużo więcej.
Skomentuj artykuł