Nadciąga fala upałów. Jak rozpoznać objawy udaru? Pierwsza pomoc medyczna [INFOGRAFIKA]
(fot. PAP / Darek Delmanowicz)
PAP / ml
Zdaniem ekspertów, takiej fali upałów Polska nie widziała od dawna. Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne i skutkować udarem. Pierwsza pomoc w takich wypadkach jest bardzo ważna.
Zdrowe odżywianie bez wydawania fortuny
(ryc. Maria Samczuk / PAP)
Jak zachować się w trakcie upałów?
- Nie ma żadnej przesady w tym, że osobom starszym i przewlekle chorym zaleca się pozostawanie w domu i niewychodzenie na żar słoneczny.
- Wychodzenie na zewnątrz podczas upałów może doprowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych.
- Specjalista zaleca picie dużej ilość płynów, najlepiej wody niegazowanej.
- Eksperci zalecają, żeby osoby dorosłe codziennie wypijały co najmniej 1,5 l napojów, a osoby starsze nawet więcej - ok. 2 litrów.
- Na niekorzystne skutki niedoboru wody bardziej narażone są osoby starsze i małe dzieci. Dzieci odznaczają się mniejszą masą ciała i straty wody są u nich relatywnie większe.
- Eksperci zalecają, żeby sięgać głownie po wodę źródlaną lub mineralną. Woda taka dostarcza również elektrolitów, których straty są większe w czasie upałów i musimy je również uzupełniać.
- Nie jest natomiast wskazane szczególnie picie bardzo zimnych napojów, bezpośrednio po wyjęciu z lodówki bądź z dodatkiem lodu. Porcję chłodnego napoju z dodatkowymi kostkami lodu organizm traktuje jako zagrożenie dla właściwej ciepłoty i reaguje natychmiastowym podniesieniem temperatury.
- Należy ograniczyć również przebywanie w pełnym słońcu, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.
Te ryby mogą szkodzić naszemu zdrowiu
Butelka wody może uratować życie Nadeszły upały. Stanowią one poważne zagrożenie dla życia wielu osób. Na skwar szczegó...
Opublikowany przez Sant'Egidio Kraków na 31 lipca 2017
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł