Pomoc Kościołowi w Potrzebie: raport 2009

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: raport 2009
Pomoc Kościołowi w Potrzebie: raport 2009 (fot. deon.pl/ Jóef Augustyn SJ
PAP / ad

Chrześcijanie to najczęściej prześladowana religia na świecie. Tak wynika z bilansu za rok 2009, przedstawionego przez centralę katolickiej organizacji Kirche in Not czyli Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Prawie 80 proc. wszystkich przypadków prześladowań religijnych na świecie stanowią chrześcijanie, niezależnie od wyznania. Najczęściej za wiarę zabijani są ludzie w Iraku, Indiach, a także w Nigerii, Pakistanie i Egipcie.

Jak stwierdził rzecznik Kirche in Not Bertholt Pelster, „wysoki procent prześladowań wynika między innymi z faktu, że chrześcijanie to największa religia na świecie. Obecnie mamy blisko 2 mld wyznawców Chrystusa. Dla porównania muzułmanów jest ok. 1,5 mld, a hinduizm wyznaje blisko 1 mld ludzi. Nie dziwi więc, że najwięcej prześladowanych jest wśród chrześcijan, co oczywiście niczego nie usprawiedliwia” – dodał Pelster.

Według obserwacji Kirche in Not w tym roku widoczne są dwie tendencje. Po pierwsze, maleje liczba prześladowań przez ateistów. Jak stwierdził Bertholt Pelster, „takie kraje jak Chiny czy Kuba ze względu na kryzys gospodarczy muszą współpracować z każdą grupą społeczną”. Z drugiej jednak strony wzrosła liczba prześladowań z powodów religijnych. W takich krajach jak Pakistan, Nigeria, Arabia Saudyjska czy Egipt chrześcijanie są zwalczani głównie przez ekstremistów, którzy dążą do ustanowienia państwa islamskiego.

DEON.PL POLECA

Największe problemy mają jednak chrześcijanie w Iraku. Według najnowszych danych z blisko milionowej wspólnoty w ostatnich latach zostało tylko 250 tys. wiernych. Pelster stwierdził, że „każdy, kto miał pieniądze, dawno z Iraku wyjechał. W tej chwili chrześcijanie wszystkich wyznań uznawani są za sprzymierzeńców państw zachodnich. Automatycznie stają się wrogami zarówno szyitów, jak i sunnitów.”

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: raport 2009
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.