Ponad 300 wystawców na Targach SacroExpo

Ponad 300 wystawców na Targach SacroExpo
(fot. sacroexpo.pl)
KAI / psd

Ponad 300 wystawców z 16 krajów, w tym po raz pierwszy z Rosji, prezentuje się w Kielcach podczas otwartych w poniedziałek Targach SacroExpo, które potrwają do środy 16 czerwca. Wystawę otworzył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.

Podczas otwarcia abp Mokrzycki nazwał SacroExpo „dobrą propozycją do pochylenia się nad wartościami duchowymi, które ostatnio niezbyt są doceniane”. Podkreślał także aspekt „szerokiego spojrzenia na rzeczywistość duchową i dialog o niej”.

Bp kielecki Kazimierz Ryczan określił SacroExpo jako „rzeczywistość przywracającą miejsce prawdziwemu Bogu" oraz "pokazującą, że Polska i Europa mają korzenie chrześcijańskie”.

„Rusizdat” to firma z Rosji, po raz pierwszy prezentująca swoją ofertę w Kielcach. Mirosław Małyniak w rozmowie z KAI wyjaśnia, że przyświeca im kilka celów: zaprezentowanie swojej oferty, głównie wydawniczej oraz przyciągnięcie wykonawców, producentów, czy artystów z Polski, którzy mogliby pomóc w odbudowywaniu i urządzaniu obiektów sakralnych w Rosji.

„Większość elementów, jak oświetlenie, podłogi, stropy, nagłośnienie jest bardzo podobna w cerkwiach i kościołach. Nasz rynek po czasach stalinizmu i koniecznej rekonstrukcji większości obiektów jest bardzo chłonny” – mówi.

Jadwiga Bandarzewska z Wydawnictwa M wysoko ocenia kolejny już udział w Sacro Expo. „Od rana zainteresowaniem cieszy się książka 'Lech Kaczyński portret', a także modlitewniki czy 'Prosta modlitwa' ojca Jacka Badeniego OP” – wyjaśnia.

Na targach jest szeroko prezentowane m.in. budownictwo sakralne dotyczące projektowania nowych obiektów, remontów, napraw, izolacji, docieplania, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji w obiektach sakralnych, w tym m.in. grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych.

Szeroka oferta, jak co roku, dotyczy wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wyposażenia wnętrz, oświetlenia, nagłośnienia, sprzętów i szat liturgicznych.

Sztuka sakralna będzie pokazana w: rzeźbie, malarstwie, ikonografii, witrażach, muzyce, filmie, konserwacji dzieł sztuki, dewocjonaliach. Swoją ofertę przedstawiają też biura pielgrzymkowe i wydawnictwa kościelne.

W tym roku wystawie towarzyszy debiutujący Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO. Impreza jest skierowana do firm oferujących produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków. Stały rozwój tej dziedziny wymaga dostępu do wiedzy na temat nowoczesnych technologii i najnowszych produktów. EXPOSITIO ma w zamierzeniu organizatorów stać się platformą do dyskusji, wymiany myśli i nowatorskich pomysłów oraz rozwiązań stosowanych we współczesnym muzealnictwie.

Targom towarzyszyć także IV Międzynarodowa Konferencja Muzealników „Muzea naszych czasów”, spotkanie mające na celu integrację środowiska muzealników.

Targi SacroExpo to także miejsce spotkania z osobistościami kultury i sztuki religijnej. Dotychczas na kieleckich targach gościli m.in.: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury abp Gianfranco Ravasi, fotograf papieża Jana Pawła II Arturo Mari, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz Patriarcha Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski abp Sawa.

„Per Artem ad Deum” – medal przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury wyłącznie podczas SacroExpo - odbierze w tym roku Krzysztof Zanussi. Tegorocznym targom towarzyszy Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 300 wystawców na Targach SacroExpo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.