Trwają międzynarodowe targi SacroExpo
Ponad 300 firm z 15 krajów uczestniczy w rozpoczętej dziś w Kielcach Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo. Targi potrwają do środy. „Dziękuję za włączenie mnie do grona uczestników tej prestiżowej imprezy, oczekuję mnóstwa wrażeń estetycznych” – powiedział otwierając imprezę nuncjusz apostolski, abp Celestino Migliore.
Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane będą także najnowsze technologie projektowania i utrzymania zieleni wokół kościołów, renowacji świątyń lub ich adaptacji w szczególnych warunkach przestrzennych.
Targi SacroExpo, zorganizowane w Kielcach po raz dwunasty, potrwają do 15 czerwca. Udział w imprezie biorą firmy architektoniczne, wnętrzarskie i budowlane m.in. z Polski, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Słowacji, Francji, Rosji, Finlandii, Węgier, Słowenii, Holandii, Chorwacji, Hiszpanii. Po raz pierwszy prezentują się Rumunia i Stany Zjednoczone.
„Jako młody student filozofii przekonałem się, że byt, prawda, dobro i piękno są zamienne. Dzisiaj mamy przyjemność przekonać się o mądrości tej łacińskiej sentencji” – powiedział rozpoczynając Targi nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Radość z powodu udziału Kościoła kieleckiego i Episkopatu i targach SacroExpo wyraził biskup kielecki Kazimierz Ryczan, który zauważył, że „świętość jest tam, gdzie są wielcy artyści”.
Poza ofertą targową przewidziano liczne atrakcje artystyczne, religijne, naukowe – skierowane także do branży muzealniczej. Jest to przede wszystkim zorganizowany po raz drugi Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO. Salon organizowany jest głównie dla firm i odbiorców nastawionych na produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków.
Od kilku lat targom towarzyszy także Międzynarodowa Konferencja Muzealników „Muzea naszych czasów” i konferencja „Kościoły naszych czasów”.
Pierwszego dnia targów wręczona zostanie prestiżowa nagroda Papieskiej Rady ds. Kultury – „Per Artem ad Deum” – Kielce są jedynym miejscem, w którym wręczane jest to wyróżnienie. Tegorocznym laureatem jest Stanisław Niemczyk – wybitny artysta architekt, nazywany „polskim Gaudim”. Corocznie wręczane są także medale i wyróżnienie Targów Kielce za produkty targowe i sposób prezentacji stoiska.
Drugiego dnia targów, 14 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się finał XI Festiwalu Piosenki Religijnej, natomiast w godzinach wieczornych w Ekumenicznej Świątyni Pokoju w centrum Kielc zaplanowano koncert organowy pt. „Tryptyk rzymski Jana Pawła II” w interpretacji aktora Dariusza Berskiego, z towarzyszeniem muzyki Piotra Grinholca.
Skomentuj artykuł