Potrzebny Narodowy Program Polityki Rodzinnej

Potrzebny Narodowy Program Polityki Rodzinnej
(fot. tripleigrek / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI/ mh

Polityka rodzinna powinna uzyskać najwyższy priorytet w działaniach państwa i samorządu lokalnego, bo sytuacja rodzin wymaga szybkich działań, a deklaracje o jej znaczeniu muszą przełożyć się na język decyzji - uważa Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 130 organizacji prorodzinnych.

Zdaniem PFROŻ w obliczu dramatu demograficznego oraz zauważalnej "dużej dynamiki rozwodów, upowszechniania modelu wychowywania dzieci tylko przez jednego z rodziców, zwiększania się liczby dzieci wychowywanych poza rodziną naturalną (w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych), ubóstwa dużej liczby rodzin i wielu innymi negatywnymi zjawiskami", polityka rodzinna powinna uzyskać najwyższy priorytet w działaniach państwa i samorządu lokalnego.

W opinii PFROŻ "trudno uznać dotychczasowe działania w tym względzie za adekwatne do problemów polskich rodzin", choć - jak zaznaczono w przesłanym KAI stanowisku - wydłużenie urlopów macierzyńskich, czy zapewnienie większej liczby miejsc w przedszkolach są krokiem w dobrym kierunku.

"Mimo, że polska rodzina jest bardzo osłabiona, nasze państwo nie posiada kompleksowej diagnozy sytuacji rodzin ani wieloletniego, ponadpartyjnego programu polityki rodzinnej, choć w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, rząd zobowiązał się do przygotowania takiego programu w 2009 r." - przypominają obrońcy życia.

PFROŻ odnosi się także do pojawiających się propozycji powołania specjalnego resortu do spraw rodziny: "nie jesteśmy wolni od obaw czy Ministerstwo ds. rodziny nie zostałoby wykorzystane do regulowania życia rodzin w ideologicznym duchu, a państwo działało jedynie pomocniczo, nie ingerując nadmiernie w życie podstawowych wspólnot: małżeństwa i rodziny".

W opinii Federacji obawy te są uzasadnione m.in. podpisaniem Konwencji Rady Europy w sprawie przemocy wobec kobiet czy projektami wprowadzenia do systemu prawnego tzw. związków partnerskich. "Obie sprawy podważają znaczenie wspólnot podstawowych, jakimi są małżeństwo i rodzina" - czytamy w stanowisku Zarządu PFROŻ.

Federacja, mając na uwadze, że "rodzina powinna być w Polsce kluczowym zadaniem", opowiada się za czasowym powołaniem urzędu ds. rodziny, którego rola i zadania powinny być jasno określone i poprzedzone debatą Sejmu i Senatu nad zagadnieniami polityki rodzinnej. "W debacie społecznej powinni mieć też możliwość wypowiedzenia się rodzice, prorodzinne organizacje pozarządowe i kościoły" - zaznaczono.

Dzisiaj bowiem sytuacja rodzin wymaga szybkich działań, a deklaracje o jej znaczeniu muszą przełożyć się na język decyzji, których celem winno być m.in. to, by posiadanie w Polsce większej liczby dzieci nie oznaczało popadania w ubóstwom, a same rodziny masowo nie emigrowały z kraju. Istotne przy tym jest także to, by stworzyć warunki materialne i mieszkaniowe do tego, aby w rodzinach rodziło się więcej dzieci, zgodnie z oczekiwaniami rodziców oraz, by nakłady na politykę rodzinną nie należały do najniższych wśród państw Unii Europejskiej - uważają członkowie Zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Stanowisko Zarządu PFROŻ podpisali: Paweł Wosicki (prezes), Antoni Szymański (wiceprezes), Antoni Zięba (wiceprezes), Anna Dyndul (sekretarz), Maria Adamska-Kolupa, Jolanta Chytra, o. Ryszard Halwa, ks. Stanisław Kaniewski, Lidia Klempis, Dariusz Kłeczek, Henryk Koch, Ewa Kowalewska, Bogdan Nowacki, Iwona Rutkowska, Hanna Wujkowska i Katarzyna Urban.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzesza 130 organizacji prorodzinnych. W 2012 r. Federacja za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potrzebny Narodowy Program Polityki Rodzinnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.