"Potrzebujemy rozumnego sporu i jedności"

"Potrzebujemy rozumnego sporu i jedności"
Abp Kazimierz Nycz (fot. KAI/Wojciech Łączyński)
KAI / zylka

Potrzebujemy rozumnego różnienia się i sporu oraz porozumienia ponad podziałami - powiedział abp Kazimierz Nycz w czasie Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W święto Matki Boskiej Królowej Polski i 219. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja metropolita warszawski odprawił Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz za tych, którzy nią kierują. Dziękował też za łaski, otrzymane przez Polaków na przestrzeni tych lat.

Komentując Ewangelię, w której Chrystus na krzyżu powierza swoją Matkę św. Janowi abp Nycz stwierdził, że pod krzyżem Kościół otrzymał swoją Matkę, a także nasza Ojczyzna otrzymała matkę. Przypomniał tragedię z 4 kwietnia, która na długo pozostanie w pamięci naszego narodu, zwłaszcza bliskich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Ta rana będzie się goić bardzo długo i od nas zależy, co wyciągniemy z tej lekcji na teraźniejszość i przyszłość - mówił metropolita warszawski.

Przypomniał, że właśnie w tej świątyni twórcy Konstytucji 3 Maja ogłosili jej uchwalenie. Przypomniał dzieje prac nad tą pierwszą w Europie konstytucją i warunki, w jakich została ogłoszona - Polskę rozdzierało liberum veto, brakowało porozumienia ponad podziałami i propaństwowego myślenia. Mimo trudności grupa patriotów pracowała nad Konstytucją, która na długie lata niewoli określała wartości i idee Polaków.

DEON.PL POLECA

Konstytucja obowiązywała tylko rok, później była Targowica, wkroczenie Rosjan, drugi i trzeci rozbiór. Nie udało się zrealizować innych dwóch uchwał Sejmu - w czasie zaborów i PRL nie wolno było obchodzić 3 Maja jako święta państwowego, co postulowali twórcy Konstytucji, nie powstała też Świątynia Opatrzności, która miała być wotum dziękczynnym narodu. Dopiero od 20 lat można obchodzić to święto, wznoszona jest także Świątynia Opatrzności - stwierdził kaznodzieja.

Dostrzegł on analogię między losem ustawy zasadniczej i "Solidarnością", która w 80. latach XX w. też trwała zaledwie rok. I też wyrażała ideały i dążenia Polaków i pozwoliła im przetrwać trudny czas po jej zdławieniu. Dziś jesteśmy w wolnej Ojczyźnie, w demokratycznym kraju, mamy za co Bogu dziękować za te 20 lat niepodległości. Potrzebujemy rozumnego różnienia się i sporu - rozumnego co do formy i treści, jedności ponad podziałami, wspólnego wysiłku na rzecz dobra, pochylenia się nad tymi samymi problemami, które chcieli rozwiązać twórcy Konstytucji 3 Maja.

Od nas zależy, czy wydarzenia z 4 kwietnia i późniejsza żałoba pomogą w rozumnym różnieniu się, szukaniu jedności, od nas zależy czy zdamy egzamin z jedności. - Idźmy z tym pytaniem pod krzyż Chrystusa, pytajmy Go o to, pytajmy Jego Matkę - zaapelował na zakończenie abp Nycz.

We Mszy św. wzięli udział p.o. prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Bogdan Klich, szef BBN Stanisław Koziej, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Potrzebujemy rozumnego sporu i jedności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.