Powstało Obserwatorium Świeckości. Co to jest?

Paryż (fot.sxc.hu)
KAI / pz

We Francji powstało Obserwatorium Świeckości. Dekret w tej sprawie, wchodzący w życie 5 kwietnia, podpisał premier Jean-Marc Ayrault. Na razie nie są znane nazwiska osób, które będą wchodziły w skład Obserwatorium. Wiadomo jedynie, że ma to być dwóch deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, dwóch senatorów i 10 specjalistów.

Oficjalnie dekret odnawia na kolejne pięciolecie poprzednie Obserwatorium, formalnie utworzone przez premiera Dominique’a de Villepina w 2007 r., które jednak nigdy się nie zebrało, gdyż nie zostali mianowani jego członkowie.

DEON.PL POLECA


Aby określić misję Obserwatorium, premier Ayrault odsyła do dekretu z 2007 r. Napisano w nim, że instytucja ta wspomaga rząd w działaniach mających na celu "poszanowanie zasady świeckości służb publicznych". Zbiera dane, dokonuje lub zleca przeprowadzenie analiz, studiów i badań nt. świeckości dla potrzeb władz. Może zaproponować premierowi podjęcie działań zapewniających lepsze wprowadzanie w życie zasady świeckości. Z kolei premier i ministrowie mogą konsultować się z Obserwatorium w sprawie projektów ustaw lub rozporządzeń. Co roku Obserwatorium ma ogłosić raport, może też publikować studia tematyczne.

Zapowiadając rządowy dekret 9 grudnia 2012 r., w setną rocznicę ustawy o rozdziale Kościoła od państwa, prezydent François Hollande wyznaczył Obserwatorium dodatkową misję formułowania propozycji w sprawie upowszechniania "świeckiej moralności, aby zapewnić jej należne jej miejsce w szkole".

Paryski dziennik katolicki "La Croix" zauważa, że utworzenie Obserwatorium ma związek z koniecznością zmiany polityki integracji imigrantów, która ma z jednej strony oddalać obserwowane wśród nich natężenie odruchów zamykania się we własnej grupie, a z drugiej pomóc społeczeństwu zrozumieć "wkład obcokrajowców jako bogactwo" dla całego społeczeństwa. Ostatnim wydarzeniem każącym zastanowić się nad tą sprawą był wyrok sądu kasacyjnego, nakazujący przywrócić do pracy w żłobku w Chanteloup-les-Vignes muzułmankę, którą wcześniej zwolniono za noszenie tradycyjnej chusty islamskiej.

Prezydent Jacques Chirac zapowiedział utworzenie Obserwatorium Świeckości pod koniec 2006 r. W marcu 2007 r. premier Dominique de Villepin ogłosił Kartę Świeckości i podpisał dekret powołujący Obserwatorium do życia. Jednak wybrany w maju 2007 r. nowy prezydent Nicholas Sarkozy, który promował ideę "pozytywnej świeckości", nie podjął tej inicjatywy i dekret pozostał martwym literą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstało Obserwatorium Świeckości. Co to jest?
Komentarze (2)
M
Moni
6 kwietnia 2013, 21:08
Prawie jak instytut marksizmu-leninizmu :D
P
Pawel
5 kwietnia 2013, 15:59
Bo i głosiciele świeckości potrzebują z czegoś żyć. :)