Pożegnano eseistkę i poetkę Zofię Korzeńską

(fot. Andrzej Piskulak / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)
KAI / pk

Zasłużoną dla diecezji kieleckiej redaktorkę, eseistkę i poetkę, Zofię Korzeńską pożegnali członkowie rodziny, przyjaciele i czytelnicy podczas Mszy św. 17 września br. w kościele garnizonowym NMP Królowej Korony Polski w Kielcach. Zmarła 15 września przeżywszy 85 lat.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Andrzej Kaszycki - były kanclerz kieleckiej kurii, który w swej przemowie pogrzebowej wspominał zasługi redaktorskie i literackie dla diecezji kieleckiej zmarłej Zofii Korzeńskiej. Podkreślał, że swoją religijnością i pobożnością nie tylko emanowała w swej twórczości, czy też pracy w instytucjach diecezjalnych, ale też w swoim codziennym życiu. Udzielała się też bardzo we wszystkich ważnych religijnych wydarzeniach, mających miejsce w diecezji.

DEON.PL POLECA

Będąc na emeryturze miała przez wiele lat pieczę nad biblioteką katechetyczną Wyższego Seminarium Duchownego, jej księgozbiorem i komputeryzacją, jednocześnie służyła pomocą przy redagowaniu tekstów, nagrywaniu i tworzeniu plakatów.

Przez kilka lat Zofia Korzeńska była redaktorem i korektorem książek dla kieleckiego Wydawnictwa "Jedność".

Była autorką i współredaktorką antologii poświęconych starości oraz osobie Jana Pawła II. Jej eseje, głównie na temat literatury współczesnej, znalazły się w wielu pracach zbiorowych.

Często pisała w nich o twórcach związanych z Kościołem, m.in. o twórczości Karola Wojtyły, ks. prof. Janusza Ihnatowicza, Zdzisława Łączkowskiego. Cała jej twórczość poetycka zawarta została w dziewięciu tomikach wierszy o tematyce religijnej. Przetłumaczyła także i wydała "Magnificat wieczoru" francuskiej autorki Claire Arbelet.

Zofia Korzeńska urodziła się 26 marca 1931 r. we wsi Mazury, woj. podkarpackie. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i okresie wędrówki po Polsce osiadła w roku 1970 w Kielcach i od tej pory poprzez swoją pracę zawodową i twórczość związała się z ziemią świętokrzyską. W latach siedemdziesiątych XX wieku pracowała w Liceum im. Juliusza Słowackiego, a później przez dwanaście lat do 1986 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach.

Pod koniec lat siedemdziesiątych XX w. rozpoczęła twórczość pisarską, publikując prace związane z bibliotekarstwem, jak i eseje poświęcone współczesnej poezji.

W latach osiemdziesiątych prowadziła okresowo zajęcia dla studentów z poezji współczesnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach (obecny Uniwersytet Jana Kochanowskiego).

Swoje wiersze i eseje, a także recenzje książek publikowała m.in. w w kwartalniku "Obecni", w tygodniku "Niedziela", "Kurierze Sokołowskim", w czasopismach "Akant" i "Radostowa", kwartalniku Wici.Info i w Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim.

Zofia Korzeńska, będąc członkinią Polskiego Towarzystwa Nauczycieli od 1994 r. była współredaktorką "Kodeksu Etyki Nauczycielskiej".

Za lata twórczej pacy uhonorowana została m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Ministra Kultury - Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Kielce, statuetkami i medalami Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Fundacji "Radostowa".

Dorobek twórczy Zofii Korzeńskiej opisany został i skatalogowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzka w Kielcach w wydanej w 2016 r. Bibliografii Podmiotowo - Przedmiotowej poświęconej jej osobie.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w kościele parafialnym w Mazurach (woj. podkarpackie) w niedzielę 18 września br. Śp. Zofia Korzeńska pochowana zostanie na miejscowym cmentarzu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pożegnano eseistkę i poetkę Zofię Korzeńską
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.