Poznań: chrześcijanie i żydzi wspólnie modlili się o pokój

(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Modlitwa o pokój odśpiewana przez żydów i chrześcijan towarzyszyła uroczystości wręczenia Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka w Siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu.

Nagrodę przyznawaną przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów za rozwijanie dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej otrzymał ks. dr Jerzy Stranz.
"Idea dialogu to jest piękna przygoda i piękna opowieść, taka przypowieść o tym, że można w dzisiejszym świecie wspólnie myśleć o tym, co łączy, że potrafimy odnaleźć wspólne korzenie i zwiastować to wszystkim, którzy myślą, że to jest niemożliwe" - podkreślił w podziękowaniu za przyznanie nagrody ks. Stranz.
Przypominając hasło XX Dnia Judaizmu z Księgi Jeremiasza "Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść", ks. Stranz wyraził nadzieję, że uczestnicy uroczystości nie dali się "uwieść" temu czy innemu człowiekowi, ale Bogu, bo bez Niego dialog jest praktycznie niemożliwy.
"Daliśmy się uwieść idei dialogu, która wcale nie jest taka oczywista, a mianowicie temu, że można iść przez świat nie roszcząc sobie pretensji do tego, że moja droga jest jedyna i najlepsza, otwierać się na innych i budować mosty między wszystkimi, którzy szukają dróg pojednania" - mówił ks. Stranz.
W uroczystości przyznania nagrody wziął udział prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
"Braterstwo chrześcijan i żydów wynika ze wspólnych korzeni, ze wspólnego w religijnym sensie pochodzenia i ono wymaga kultywowania. Jak wiadomo, w rodzinach, również między braćmi, są nieraz konflikty, czasem bardzo ostre, czasem bardzo okrutne. Budowanie na bazie braterstwa relacji przyjaznych i głębokich więzi to jest zadanie" - stwierdził prof. Krajewski.
W uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli także bp Damian Bryl, członkowie Poznańskiej Rady Ekumenicznej i Alicja Kobus, wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Ks. Jerzy Stranz jest kapłanem archidiecezji poznańskiej, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu i współzałożycielem Stowarzyszenia Coexist, promującego postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym. Od wielu lat na prośbę abp. Stanisława Gądeckiego organizuje obchody Dnia Judaizmu w archidiecezji poznańskiej.
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.
Patron Nagrody - ks. Roman Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: chrześcijanie i żydzi wspólnie modlili się o pokój
Komentarze (3)
AA
a a
11 stycznia 2017, 13:35
czesiek900 Wszystko cacy, lecz o jednej rzeczy nie piszesz. Skrywasz ją skrzętnie jak wilk w skórze owcy. Nie piszesz, że ty i ugrupowanie świadków Jehowy do którego należysz nie uważacie Jezusa Chrystusa za Boga. Twoja sekta twierdzi, że nie przez  Jezusa Chrystusa jest zbawienie, że jest ON tylko aniołem. Problem w tym, że jesteś ślepy i nie widzisz, że CAŁE PISMO ŚWIĘTE DOWODZI, ŻE TYLKO PRZEZ JEZUSA CHRYSTUSA JEST ZBAWIENIE. I wymyślony przez was Jehowa to nikt inny jak diabeł przeklęty.
WS
Werset Skryba
11 stycznia 2017, 12:14
 POBOŻNE ŻYCZENIA TO STANOWCZO ZA MAŁO- Jeśli wszystkie religie uczą pokoju, dlaczego wszystkie nie potrafią pokoju osiągnąć.                                      W czasie wojny zanikają instynkty człowieczeństwa - Człowiek staje się, maszynką do zabijania. Gen. Ścibor-Rylski. (Izajasza 2:4) I wyda wyrok wśród narodów oraz uporządkuje sprawy wielu ludów. I przekują swe miecze na lemiesze, a swe włócznie na noże ogrodnicze. Naród nie podniesie miecza przeciw narodowi ani się już nie będą uczyć wojowania. Najbardziej pokojowo usposobiony lud. link                                                http://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/dlaczego-nie-idziecie-na-wojn%C4%99/      http://www.jw.org/pl/wiadomo%C5%9Bci/sytuacja-prawna/regiony/%C5%9Bwiat/eksperci-o-odmowie-s%C5%82u%C5%BCby-wojskowej-film/ 
WS
Werset Skryba
11 stycznia 2017, 12:12
Z GÓRĄ pół wieku temu, wkrótce po eksplozji pierwszych bomb atomowych, noblista Harold C. Urey tak się wypowiedział o przyszłości: „Będziemy ze strachem jedli, ze strachem spali, ze strachem żyli i ze strachem umierali”. Dzisiaj strach rzeczywiście opanował cały świat. I trudno się dziwić! Każdego dnia gazety donoszą o wstrząsających aktach terroryzmu, brutalnej przemocy i tajemniczych chorobach. Jako chrześcijanie wiemy, co znaczą te wydarzenia. Wskazują, że żyjemy w „dniach ostatnich” tego niegodziwego systemu, które jak zapowiedziano w Biblii, miały być „krytycznymi czasami trudnymi do zniesienia” (2 Tymoteusza 3:1). Zarazem utwierdzają nas w przekonaniu, że Jehowa Bóg wkrótce stworzy nowy świat, w którym zamieszka prawość (2 Piotra 3:13). Ale czy to znaczy, że chrześcijanie nie odczuwają lęku?       http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2006323?q=noblista&p=par