Poznań: trwa XII Jerycho Różańcowe

Poznań: trwa XII Jerycho Różańcowe
(fot. Michael Peligro / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
KAI / pk

W sanktuarium Matki Bożej Wielmożnej Pani Poznania trwa XII Poznańskie Jerycho Różańcowe. Ta siedmiodniowa, nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpoczęła się w święto Objawienia Pańskiego, prowadzona jest na wzór Izraelitów okrążających z Arką Przymierza mury Jerycha, które po siedmiu dniach upadły.

Poznańskie Jerycho Różańcowe odbywa się tradycyjnie w kościele ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła - sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Trwająca dzień i noc modlitwa zakończy się uroczystą Mszą św. sprawowaną 9 lutego o godz. 12.00, której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl.

Podczas Jerycha w nieprzerwanej adoracji Najświętszego Sakramentu przez blisko 170 godzin, uczestniczą wierni świeccy - członkowie wspólnot oraz grup duszpasterskich i duchowni, osoby życia konsekrowanego oraz klerycy z seminariów zakonnych i diecezjalnego.

DEON.PL POLECA

- Do wspólnej modlitwy włączają się nie tylko mieszkańcy Poznania i okolic. Ludzie przyjeżdżają na nią również z innych miejscowości archidiecezji a także spoza niej - zauważa Jolanta Lorenz, która wraz z zakonnikami organizuje Poznańskie Jerycho Różańcowe.

W czasie tych siedmiu dni uczestnicy Jerycha modlą się za pośrednictwem Maryi przede wszystkim w intencjach Kościoła, naszej Ojczyzny, miasta Poznania, polskich rodzin i życia poczętego. Natomiast z racji trwającego właśnie Roku Życia Konsekrowanego w tej dziękczynno-błagalnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem polecane są również wszystkie osoby konsekrowane i te, które Bóg powołuje do takiej formy życia.

Pierwsze Jerycho Różańcowe w Polsce odbyło się na Jasnej Górze w 1979 r., w intencji wyproszenia zgody władz komunistycznych na przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny. Organizator tej pierwszej siedmiodniowej różańcowej adoracji Najświętszego Sakramentu w Polsce, śp. Anatol Kaszczuk, kierował się wskazówkami zawartymi w jednym z objawień maryjnych. Według nich grzech, który ogarnia całe społeczne struktury, można pokonać jedynie modlitwą nieustanną.

Dlatego modlitwa podejmowana jest bez przerwy przez siedem dni i nocy, a ma ona swój pierwowzór w historii Izraelitów, którzy idąc do Kanaan, Ziemi Obiecanej, natrafili na Jerycho, obwarowane murami miasto, którego sami nie mogli pokonać. Wówczas sam Bóg przyszedł im z pomocą i wskazał przez Jozuego sposób osiągnięcia zwycięstwa. Izraelici przez sześć dni okrążali mury Jerycha z Arką Przymierza, a siódmego dnia mury miasta rozpadły się.

W Poznaniu Jerycho Różańcowe organizowane jest przez Rycerstwo Niepokalanej działające przy zakonie ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła od 2004 r. Jak przyznają jego organizatorzy, zachętą do podejmowania tej modlitwy są też dla nich słowa abp. Stanisława Gądeckiego, wypowiedziane na Mszy św. sprawowanej podczas Jerycha w 2005 r. Metropolita poznański zauważył wówczas, że "droga Jerycha, podjęta z ufnością w macierzyńskie wsparcie Maryi, to prawdziwa droga umocnienia wiary i odkrywania Prawdy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: trwa XII Jerycho Różańcowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.