Poznańska katedra symbolem dziejów Polski
Poznańska katedra jest symbolem dziejów Polski - mówił bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystych nieszporów odprawianych w najstarszej na ziemiach polskich katedrze, 12 października, w rocznicę poświęcenia świątyni.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przekonywał, że święto rocznicy poświęcenia kościoła to nie tyle wspomnienie konkretnej daty, a uwielbienie Boga w dziele zbawienia, jakie dokonuje się w Kościele i przez niego. - Poznańska katedra jest matką kościołów naszej archidiecezji i w pewnym sensie matką kościołów w Polsce - stwierdził bp Balcerek.
Przypomniał historię bazyliki archikatedralnej. Katedra była siedzibą pierwszego w dziejach polskich biskupa Jordana. Została zbudowana przez Piastów, budowniczych państwa polskiego. Wielokrotnie niszczona i dewastowana największy dramat dotknął ją u schyłku II wojny światowej. - Praktycznie doszczętnie spłonęła. Ocalał tylko kapitularz - zauważył bp Balcerek. Zwrócił uwagę, że przywrócenie świetności świątyni trwało przez dziesiątki lat. Dzieło rekonsekracji zbiegło się natomiast z wydarzeniami Poznańskiego Czerwca 1956 r. - W czasie poświęcenia katedry, 26 czerwca 1956 r., zza Warty dobiegały odgłosy strzałów do robotników - mówił bp Balcerek.
Skomentuj artykuł